Bardzo często poruszany jest w dyskusji publicznej problem z płodnością wśród kobiet. Tymczasem również panowie zmagają się z tym wyzwaniem, choć rzadziej się do tego przyznają. Zastanawiasz się, jak wspierać płodność u mężczyzny? Zobacz nasze porady.
Zaburzenia płodności częste wśród mężczyzn
Jeszcze do połowy XX wieku uważano, że problem braku potomstwa leży wyłącznie po stronie pań. Współczesne badania pokazują, że udział w niepłodności obu płci rozkłada się po równo i wynosi mniej więcej po 40%.
Zaburzenia płodności dotyczą mężczyzn, u których wykazano, że w ostatnim czasie doszło do gwałtownego pogorszenia parametrów nasienia – zmniejszenia objętości ejakulatu, liczebności i ruchliwości plemników. Problem jest na tyle powszechny, że WHO obniżyła normę dotyczącą jakości nasienia. Obecnie jest ona czterokrotnie niższa niż 40 lat tamu i wynosi 15 milionów plemników w jednym mililitrze spermy.
Co wpływa na płodność mężczyzny?
Przyczyn problemów z płodnością jest wiele. Liczne badania pokazują, że mają na to wpływ zarówno czynniki genetyczne, zawodowe, jak i środowiskowe. Specjaliści podkreślają, że istnieje ścisła zależność między niepłodnością mężczyzn a ich ogólnym stanem zdrowia. Zdolność do poczęcia dziecka zmniejsza się z wiekiem i maleje po 40. roku życia. Dochodzą do tego otyłość, różne choroby przenoszone drogą płciową, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Duży wpływ na zaburzenia płodności ma między innymi:
- długotrwały stres,
- pośpiech,
- zmęczenie,
- nieprawidłowa higiena snu,
- brak lub nadmiar aktywności fizycznej,
- niewłaściwa dieta.
Niepłodność może być spowodowana również zażywaniem niektórych leków, które mogą powodować odwracalne zaburzenia. Niekiedy wystarczy je odstawić, zmniejszyć dawkę lub zmienić na inne preparaty. Istotnym czynnikiem bywa też brak spermy lub jej niska jakość. Do aspektów środowiskowych, które wpływają na zaburzenia płodności, zalicza się między innymi promieniowanie elektromagnetyczne, wibracje, a do zawodowych – wszelkie toksyny, z jakimi mężczyźni zdolni do prokreacji stykają się w pracy – metale ciężkie, lakiery czy rozpuszczalniki.
Wsparcie męskiej płodności
Na płodność mężczyzny duży wpływ ma również tryb życia. Jeśli Twoja dieta jest niewłaściwa – wysokokaloryczna i przetworzona, a planujesz potomstwo, dobrze ją zmienić. Przy otyłości, postaraj się zrzucić zbędne kilogramy. Ogranicz stosowanie używek. Alkohol i palenie papierosów przyczyniają się do pogorszenia jakości nasienia, a to z kolei znacznie zmniejsza możliwość zapłodnienia. Alkohol ma też niekorzystny wpływ na wchłanianie witamin i minerałów, których brak może prowadzić do zaburzeń płodności.
Regularnie uprawiaj sport – aktywność fizyczna zmniejsza natężenie wolnych rodników, poprawiając parametry nasienia, liczbę plemników oraz ich prawidłową ruchliwość. Jednak zbyt intensywne treningi mogą z kolei być przyczyną zaburzeń hormonalnych, zmniejszając płodność i obniżając sprawność seksualną mężczyzny.
Nie noś zbyt obcisłych slipów, zamień je na luźne bokserki. Ciasna bielizna nie zapewnia jądrom odpowiedniej temperatury – zbyt wysoka nie sprzyja jakości plemników. Niewskazane jest też branie zbyt gorących kąpieli i natrysków, korzystanie z koców elektrycznych czy rozgrzewających okładów na krocze. Ogranicz też korzystanie z lubrykantów, które mogą negatywnie wpłynąć na ilość plemników.
Właściwa dieta w zaburzeniach płodności
Badania pokazują, że duży wpływ na płodność ma sposób odżywiania. Prawidłowo zbilansowana dieta przyczynia się do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Niebagatelne znaczenie w jadłospisie mają przeciwutleniacze. To one usuwają nadmiar wolnych rodników. Szacuje się, że 30 do 80% wszystkich przypadków niepłodności u mężczyzn może być spowodowana uszkodzeniem plemników przez stres oksydacyjny, którego przyczyną jest między innymi niezdrowa, wysokokaloryczna dieta.
Produktami bogatymi w antyoksydanty są:
- owoce – borówki, jeżyny, jagody i porzeczki,
- nasiona roślin strączkowych,
- zielona herbata,
- warzywa kapustne,
- pietruszka i papryka,
- zioła oraz przyprawy – cynamon, imbir czy oregano.
Do przeciwutleniaczy zalicza się również witaminy. Za jeden z najlepszych antyoksydantów uważana jest witamina C, która w naturalny sposób neutralizuje wolne rodniki oraz witamina E – stanowi naturalną barierę ochronną komórek przed wolnymi rodnikami.
W diecie potencjalnego ojca powinny pojawić się produkty wpływające na produkcję spermy. Ważną rolę odgrywają cynk, selen i błonnik. Istnieją badania opisujące zależność pomiędzy ich spożyciem a płodnością mężczyzny. Pierwiastki te mają wpływ na poziom testosteronu we krwi. Hormon ten z kolei wpływa na jakość i ilość nasienia, zwiększając żywotność plemników.
Redukcja stresu i odpowiedni sen
Na płodność negatywnie wpływa stres, przemęczenie i brak snu. Dlatego panowie planujący zostać ojcami powinni się wysypiać. Mężczyźni, którzy śpią za mało, mogą mieć obniżoną jakość nasienia. Badania pokazują, że może być o prawie 30% niższa. Brak snu może obniżać ilość testosteronu we krwi, hormonu, który odgrywa ważną rolę w procesie powstawania i dojrzewania plemników. To z kolei może prowadzić do zaburzenia płodności.
W razie kłopotów z zasypianiem można stosować suplementy na bezsenność. W wielu przypadkach zaleca się preparaty na bazie ziół i ekstraktów z roślin, np. z kozłka, melisy czy szyszek chmielu. Mogą działać wyciszająco i wspierać spokojny sen. Przed zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Suplementacja zgodna z wytycznymi lekarza
Jak poprawić płodność mężczyzny? Badania pokazują, że niektóre zestawy witamin i minerałów mogą korzystnie wpływać na jakość nasienia, zwiększając ilość plemników, ich ruchliwość i żywotność. Ich regularne stosowanie ma na celu wsparcie prawidłowego metabolizmu energetycznego, poprawę funkcji rozrodczych oraz zmniejszenie uczucie zmęczenia i znużenia.
Preparaty wspierające męską płodność powinny być suplementowane w porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą, gdyż ich zbyt długie przyjmowanie m.in. może mieć negatywny wpływ na pracę niektórych narządów wewnętrznych.
W zaburzeniach płodności niekiedy zaleca się suplementację preparatów wskazanych do stosowania przed stosunkiem, np. w przypadku przedwczesnego wytrysku u mężczyzn powyżej 18. roku życia.
Lekarz może też zalecić mężczyznom starającym się o potomstwo uzupełnienie niedoborów DHEA – dehydroepiandrosteronu. Ma to na celu zwiększyć odporność na stres, poprawić popęd płciowy i sprawność seksualną. Przyjmowanie powinno odbywać się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Porady dotyczące męskiego zdrowia od Apteki Europejskiej
Spodobał Ci się ten artykuł? Wiesz już, jak wspierać płodność u mężczyzny? W razie jakichkolwiek niepokojących objawów czy wątpliwości koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Na naszej stronie znajdziesz jeszcze więcej ciekawych porad dotyczących męskiego zdrowia i nie tylko. Na pewno zainteresują Cię artykuły na temat wpływu palenia papierosów na zdrowie czy roli witaminy K w codziennej diecie. Serdecznie zapraszamy i życzymy inspirującej lektury.
Produkty kupisz tu:
Na poprawę płodności u mężczyzn