Produkty z witaminą E
Zanim wybierzesz suplement z witaminą E w kapsułkach lub tabletkach z oferty apteki, zastanów się, jakich produktów brakuje w Twojej codziennej diecie. Prawidłowe bilansowanie posiłków może zapobiec niedoborom. Z uwagi na to, że substancja ta jest rozpuszczalna w tłuszczach, jej głównym źródłem są oleje roślinne tłoczone na zimno (np. rzepakowy lub słonecznikowy). Co więcej, znaleźć ją można w orzechach, pestkach dyni, a nawet w szpinaku. Związek ten jest wrażliwy na działanie promieni słonecznych i w przypadku nadmiernego nasłonecznienia ulega rozpadowi.
Skutki niedoboru i przedawkowania
Każdy niepokojący objaw, który pojawia się od dłuższego czasu, należy zawsze skonsultować z lekarzem. O zbyt małej ilości witaminy E mogą świadczyć symptomy, takie jak:
- permanentne zmęczenie,
- osłabienie mięśni,
- częste infekcje,
- problemy z koncentracją,
- trudności z poczęciem dziecka.
Po stwierdzeniu niedoboru specjalista może zalecić sięgnięcie po suplement bez recepty z apteki w tabletkach lub kapsułkach. Związek ten jest wolno wydalany z organizmu, więc pierwsze objawy świadczące o hipowitaminozie mogą pojawiać się stosunkowo późno. Nie powinno się więc ich lekceważyć i w razie konieczności udać się do lekarza.
Do przedawkowania witaminy E dochodzi niezwykle rzadko, najczęściej w przypadku długotrwałego przyjmowania dużych dawek. Oznakami tego stanu są: bóle głowy, osłabienie oraz kłopoty z widzeniem.