Opatrywanie ran – jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?
Zgodnie z definicją ranę lub skaleczenie cechuje obecność uszkodzonych i zmienionych patologicznie komórek. W niektórych przypadkach może dojść do utraty tkanki mięśniowej lub łącznej. Zranienia mogą powstawać na skutek czynników mechanicznych, promieniowania lub długotrwałej ekspozycji na ciepło bądź zimno. Do ich opatrywania najczęściej stosuje się plastry. Apteka to miejsce, w którym można nabyć różne rodzaje opatrunków: na odciski, pęcherze, oparzenia, owrzodzenia.
Sposób postępowania z uszkodzonym naskórkiem zależy przede wszystkim od rodzaju oraz głębokości przecięcia. Pierwszym etapem powinno być dokładne oczyszczenie miejsca, a następnie zabezpieczenie go przed zakażeniem za pomocą plastra z opatrunkiem. Przylepiec powinien dobrze przylegać do ciała i utrzymywać wilgotne środowisko.
Plastry na niewielkie rany i skaleczenia
Wśród licznych materiałów opatrunkowych dostępnych na rynku można znaleźć plastry z opatrunkiem na odciski, rany i skaleczenia. Większość z nich służy do zabezpieczania zranień przed zanieczyszczeniami oraz urazami mechanicznymi. Do produkcji tego rodzaju wyrobów medycznych wykorzystywane są elastyczne i trwałe materiały, które są przyjazne dla skóry, przepuszczają powietrze i pozwalają naskórkowi na zachowanie jego naturalnych funkcji. Opatrunek zawsze należy stosować na czyste i starannie osuszone ciało. Przy każdej jego zmianie zaleca się dokładne zdezynfekowanie powierzchni za pomocą środka antyseptycznego.