Substancje zawarte w plastrach na odciski i nagniotki
W przypadku tak zwanych twardych odcisków z korzeniem, czyli nagniotków na stopach lub podeszwie plastry z apteki mają za zadanie pomóc usunąć twardą warstwę skóry ze wskazanych miejsc. Z tego powodu w ich skład wchodzi bardzo często kwas salicylowy. Substancja ta wykazuje działanie punktowe na pojedyncze zmiany skórne. Rozmiękcza i spulchnia naskórek, przez co jego usunięcie staje się dużo prostsze. Podobne właściwości wykazuje również kwas mlekowy, dlatego też w niektórych wyrobach oba te związki są ze sobą łączone.
Jak prawidłowo używać plastrów na odciski?
Tego rodzaju wyroby stosuje się zawsze na umytą i osuszoną skórę. Wcześniejsze namoczenie pomaga w późniejszym złuszczaniu naskórka. Istotne, by plastrów na nagniotki czy odciski z korzeniem na stopach lub podeszwach nie używać na rany i skaleczenia. Aby nie doszło do podrażnień, opatrunek powinien znajdować się na ciele dokładnie taki czas, jaki został wskazany w ulotce lub na opakowaniu. Jeżeli pojawi się zaczerwienie, ból lub inne niepokojące objawy należy przylepiec jak najszybciej usunąć.
Z reguły kurację można powtórzyć, ale należy pamiętać, iż jeśli nie przynosi ona rezultatów lub problem często nawraca, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. W przypadku zaawansowanych zmian niezbędny bywa zabieg chirurgiczny.Plastrów na nagniotki i odciski z korzeniem na stopach oraz podeszwie na własną rękę nie powinny stosować, zwłaszcza osoby z zaburzeniami krążenia lub pracy nerek, cierpiące na cukrzycę bądź kobiety w ciąży.