Czym jest błonnik i jaką pełni funkcję w organizmie człowieka?
Jest to grupa związków roślinnych, które nie są rozkładane przez enzymy trawienne znajdujące się w ludzkim układzie pokarmowym. Ich obecność w diecie może wpływać na wiele różnorodnych procesów takich jak np. wiązanie kwasów żółciowych, zwiększanie masy stolca, obniżanie wzrostu stężenia glukozy we krwi po posiłku czy ograniczanie wchłaniania cholesterolu.
Źródłem błonnika są przede wszystkim produkty zbożowe: mąka z niskiego przemiału, grube kasze, płatki zbożowe oraz otręby. W przypadku jego niewystarczającej ilości w organizmie w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odżywianie. W uzupełnieniu niedoborów pomocne mogą okazać się także tabletki i kapsułki z błonnikiem. Preparaty z wyciągami z korzenia cykorii, łupiny nasiennej babki jajowatej oraz z bakteriami kwasu mlekowego mogą przyczynić się do uregulowania pracy jelit.
Preparaty z błonnikiem: tabletki, kapsułki, proszki
Zawartość roślinnych włókien pokarmowych w wielu produktach nie jest zbyt wysoka. W przypadku deficytu tego składnika w diecie można sięgnąć po preparat w postaci tabletek, kapsułek lub proszku. Zawarty w nich błonnik może korzystnie wpłynąć na metabolizm, a także na namnażanie dobrych dla organizmu bakterii jelitowych. Ponieważ związek ten absorbuje cząsteczki wody i zwiększa swoją objętość, może też pomóc w utrzymaniu uczucia sytości. Kapsułki, tabletki i inne preparaty z błonnikiem nie są wskazane do stosowania przez osoby ze stanami zapalnymi jelit, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz z nieżytami przewodu pokarmowego.