Plastry przeciwbólowe i rozgrzewające, jak je stosować?
Główną zasadą, o jakiej należy pamiętać podczas stosowania jakiegokolwiek plastra przeciwzapalnego, przeciwbólowego czy rozgrzewającego (na szyje lub plecy) jest fakt, że w większości przypadków są to produkty gotowe. W związku z tym bez względu na wielkość urazu nie powinno się ich nigdy ciąć, lecz należy stosować je w całości. Ponadto warto pamiętać, by unikać naklejania tego typu wyrobów na uszkodzoną lub podrażnioną skórę. Przed aplikacją trzeba dokładnie oczyścić i osuszyć dane miejsce, a następnie umieścić tam pojedynczy plaster. Ważne, by znajdował się on na ciele, nie dłużej niż zaleca to producent.
Co zawierają plastry przeciwbólowe i rozgrzewające?
Wyroby o działaniu miejscowym z reguły stosowane są w łagodnych urazach i nadwyrężeniach mięśni kończyn górnych, dolnych oraz pleców. Plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierają najczęściej substancje z grupy NLPZ, takie jak: ibuprofen, czy diklofenak sodowy, które przenikają przez skórę i łagodzą dolegliwości w ograniczonym obszarze.
Natomiast w plastrach rozgrzewających na szyje i plecy stosowane bywają środki uwalniające ciepło na skutek reakcji egzotermicznej lub przyczyniające się do miejscowego przekrwienia. Efektem jest rozluźnienie mięśni i złagodzenie dyskomfortu. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów po zastosowaniu plastra przeciwbólowego, przeciwzapalnego lub rozgrzewającego trzeba go usunąć i zaprzestać kuracji. W razie nieustąpienia dolegliwości warto skorzystać z porady specjalisty.