Stopery – dla zdrowego snu i bezpiecznego słuchu
Kiedy sięgnąć po tego typu akcesoria? Zatyczki do uszu przydają się m.in. w podróży. Nierzadko korzysta się z nich także w parkach przemysłowych, gdzie działa ciężki sprzęt, a długotrwały hałas pracujących maszyn może niekorzystnie i trwale wpłynąć na słuch. Dobre dopasowanie stoperów sprawia, że szczelnie wypełniają zewnętrzną część kanału usznego, co może przyczynić się do znacznej redukcji rejestrowanych dźwięków o wysokim natężeniu.
Takie wytłumienie bywa ważne podczas wypoczynku. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, gdy sen jest lekki i może wybudzić z niego przejeżdżający za oknem samochód, zgiełk miasta lub… czyjeś chrapanie. Zatyczki do uszu podczas spania zmniejszają ilość momentów przebudzenia oraz ułatwiają zasypianie.
Z czego są produkowane zatyczki i jak je stosować?
Akcesoria te produkowane są zazwyczaj z elastycznych materiałów. Wśród nich są modele silikonowe, piankowe i z innych, plastycznych surowców. Mają one różne rozmiary, dlatego wybierając takie zatyczki, warto zwrócić uwagę, czy producent określił jakieś ich wymiary.
Ich zastosowanie jest proste. Stopery do spania najczęściej trzeba lekko zgnieść, by były węższe, a następnie włożyć do przewodu słuchowego na określoną głębokość. Materiał, z którego zostały wykonane, rozpręża się i dopasowuje do kształtu kanału usznego. Są one bardzo miękkie, więc nie powinny wywoływać żadnego dyskomfortu czy bólu.
Trzeba jednak pamiętać, że stopery do uszu nie mogą być stosowane przez cały czas. Ponadto należy bardziej zadbać o higienę przewodu słuchowego, gdyż powodują one większe namnażanie się bakterii. Stosując je do pracy czy spania – trzeba zapoznać się też z instrukcją.