Rodzaje plastrów do cięcia
Spośród dostępnych na rynku wyrobów w aptece można wyróżnić dwa najbardziej typowe plastry na metry: z opatrunkiem i bez opatrunku. Pierwsza grupa zawiera już w sobie gotowy kompres połączony z przylepcem, który docina się za pomocą nożyczek do wielkości i kształtu rany. Doskonale sprawdzają się one przy drobnych skaleczeniach, gdy krwawienie nie jest zbyt duże. Odpowiednio dopasowany nie podrażnia rany nawet w trakcie odklejania.
Druga grupa nie zawiera natomiast żadnej warstwy chłonnej, jedynie przylepiec, który służy do przymocowywania na przykład gazików. Ten rodzaj wyrobów z apteki wykorzystuje się, zwłaszcza w przypadku głębszych zranień lub urazów znajdujących się na ruchomych częściach ciała oraz zgięciach łokciowych i kolanowych. Dzięki niemu gazik pozostaje na miejscu nawet w trakcie codziennych aktywności.
Plaster z opatrunkiem, na co zwrócić uwagę?
Każde skaleczenie nawet to najdrobniejsze potrzebuje odpowiednich warunków do prawidłowego wygojenia. Dlatego sięgając po plastry opatrunkowe z apteki na metry, warto poznać ich najważniejsze cechy. Po pierwsze tego typu produkty nie powinny podrażniać skóry i wywoływać uczulenia. Dlatego należy sięgać tylko po wyroby wykonane ze sprawdzonych materiałów. Po drugie powinny być przewiewne i umożliwiać swobodny przepływ powietrza. Ponadto warto, by były wytrzymałe i zapewniały skuteczną ochronę powierzchownych ran przed zanieczyszczeniami.