Spis treści
Grypa – schorzenie, które osłabia ludzki organizm
Podobnie jak przeziębienie, również grypa jest chorobą wirusową, jednak wywołują ją inne patogeny. Są one bardziej agresywne i dlatego powodują gwałtowniejszy przebieg choroby oraz silniejsze dolegliwości. Na grypę warto się szczepić, ponieważ to obniża ryzyko zachorowania, a więc także powikłań pogrypowych, które mogą być bardzo niebezpieczne. Choroba ta bowiem bardzo osłabia organizm i przede wszystkim obciąża układ krążenia. Dlatego, jeśli już złapiesz grypę, pamiętaj, że bezwzględnie nie wolno jej lekceważyć. Niewłaściwe postępowanie np. chodzenie podczas niej do pracy może skutkować zapaleniem płuc, a nawet mięśnia sercowego. Już pierwsze objawy powinny skłonić Cię do pozostania w domu oraz rozpoczęcia leczenia.
Jak jednak rozpoznać grypę i odróżnić ją od przeziębienia? Symptomami świadczącymi o zarażeniu wirusem tej choroby są najczęściej:
- wysoka gorączka (zwykle powyżej 39 stopni),
- osłabienie i uczucie wyczerpania,
- bóle głowy i mięśni,
- kaszel,
- ból gardła,
- katar (nie zawsze występuje podczas grypy, natomiast jest charakterystyczny dla przeziębienia).
Warto podkreślić, że grypy nie leczy się antybiotykami, lecz głównie środkami łagodzącymi objawy choroby. Większość z nich jest dostępna bez recepty i najlepiej je zastosować już w pierwszych dniach od zachorowania. Jeśli jednak dolegliwości będą się nasilać lub zbyt długo utrzymywać, należy bezwzględnie udać się do lekarza, który może przepisać silniejsze leki na receptę np. przeciwwirusowe. Z wizytą u specjalisty nie można zwlekać szczególnie w przypadku utrzymującej się wysokiej gorączki lub problemów z jej zbiciem dostępnymi lekami, a także w sytuacji pojawienia się uczucia duszności, silnego kaszlu i problemów z oddychaniem.
Metody, które sprawdzają się w walce z grypą
Domowe sposoby na grypę zwykle okazują się bardzo skuteczne, o ile zostaną wdrożone na wczesnym etapie choroby. Większość porad, które znajdziesz w dalszej części tekstu, jest polecana również przez specjalistów.
Podkreślmy jednak jeszcze raz, że leczenie takiej infekcji wymaga pozostania w domu nawet przez kilka lub kilkanaście dni. W czasie terapii nie wolno wychodzić na zewnątrz, nie jest też wskazane urządzanie spotkań towarzyskich. Zalecany jest za to wypoczynek.
Podczas procesu leczenia warto wspomóc się zarówno tradycyjnymi metodami stosowanymi jeszcze przez nasze babcie, jak również sięgnąć po profesjonalne preparaty lecznicze na przeziębienie i grypę z apteki. Bez tych ostatnich trudno bowiem złagodzić wszystkie objawy choroby, ponadto dzięki nim można znacznie skrócić czas jej trwania.
Wygrzewanie
Wirus grypy nie lubi wysokich temperatur i wolniej się namnaża w cieple. To właśnie dlatego tak rzadko atakuje latem, natomiast staje się najbardziej agresywny w okresie jesienno-zimowym. W czasie choroby warto więc choć kilka dni poleżeć pod ciepłą kołdrą (można pod nią włożyć termofor), a także rozgrzewać organizm od środka, pijąc np. gorące mleko z miodem, czy herbatę z cytryną. Do mleka możesz też dodać czosnek, który wykazuje działanie wirusobójcze. Podobne właściwości ma imbir, który warto wrzucić do gorącej herbaty.
Podczas grypy zalecane są także zioła napotne np. kwiat lipy. Dzięki nim możesz w naturalny sposób zmniejszyć temperaturę ciała. Należy jednak pamiętać, by jednocześnie przyjmować więcej płynów, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom nawodnienia.
Warto też przypomnieć stare babcine sposoby na rozgrzanie organizmu, czyli m.in. moczenie nóg w misce z gorącą wodą, czy też picie świeżo ugotowanego rosołu.
Duża dawka odpoczynku
Nasze babcie zawsze powtarzały, że grypę należy wyleżeć i miały w tym całkowitą rację. Choroba ta bowiem bardzo osłabia, a najlepszym sposobem na regenerację organizmu jest wypoczynek. Podczas kuracji zapomnij więc choć na kilka dni o obowiązkach domowych, a tym bardziej zawodowych. Wyłącz telefon i laptopa, a gotowanie i zakupy przekaż innym domownikom. Skup się wyłącznie na relaksie (np. czytaniu książki lub oglądaniu ulubionych seriali) i jak najwięcej śpij. Pamiętaj także, by regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywasz.
Specyfiki prosto z apteki
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, leczenie grypy polega w głównej mierze na łagodzeniu objawów choroby. W naszej aptece znajdziesz środki lecznicze na wszystkie dolegliwości, a więc m.in.:
- leki na obniżenie temperatury ciała,
- syropy i tabletki na kaszel,
- preparaty zmniejszające katar – krople, aerozole, tabletki, zestawy do inhalacji itp.,
- środki na ból gardła.
Warto sięgnąć w szczególności po preparaty kompleksowe, które zawierają specjalnie dobrane składniki łagodzące kilka objawów jednocześnie. Na grypę polecane są zwłaszcza środki lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwkaszlowo. Niektóre z nich mają postać tabletek łatwych do połykania, ale są też leki w formie proszku do sporządzania gorącego roztworu, a więc przy okazji ich przyjmowanie pomaga rozgrzać organizm.
Pamiętaj, by przed zakupem leków przeciwgrypowych skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a także ściśle przestrzegać zasad dawkowania danego preparatu. Nie wolno w szczególności mieszać środków zawierających podobne składniki lub o zbliżonym działaniu ani zażywać ich w większej ilości niż jest to zalecane w ulotce.
Warto też wiedzieć, że w aptece dostępne są bez recepty preparaty antywirusowe, które pobudzają układ immunologiczny do walki z patogenami. Należy je jednak traktować jako środki wspomagające proces leczenia.
Podczas choroby dobrze jest też zażywać witaminę C, która również wzmacnia odporność i pomaga zwalczyć wirusy.
Nie lekceważ objawów grypy
W okresie jesienno-zimowym grypa jest jedną z najczęstszych i najpoważniejszych infekcji. Wiele osób przechodzi ją wyjątkowo ciężko, a błędy w jej leczeniu nierzadko skutkują groźnymi powikłaniami. Dzisiaj szczególnie nie można jej lekceważyć, ponieważ jej przebieg może przypominać objawy koronawirusa. Pamiętaj więc, by od momentu pojawienia się jej pierwszych symptomów uważnie obserwować swój organizm i w razie potrzeby udać się do lekarza. Od początku także właściwie zadbaj o siebie. Sposoby na grypę już znasz – najważniejszy jest wypoczynek oraz stosowanie środków łagodzących konkretne dolegliwości, które zamówisz online w naszej Aptece Europejskiej. W razie wątpliwości skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci wybór odpowiednich preparatów.