W tym artykule dowiesz się:
- Andropauza to okres w życiu mężczyzn między dojrzałością a starością, który skutkuje zmianami w wyglądzie oraz pojawieniem się różnych dolegliwości somatycznych i psychicznych.
- Najczęstsze objawy andropauzy to: zmiany w wyglądzie, problemy ze zdrowiem, dolegliwości fizyczne, zaburzenia seksualne oraz problemy z psychiką.
- Aby złagodzić dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić kurację hormonalną i przepisać odpowiednie leki i suplementy.
- Ważne jest przeprowadzenie podstawowych badań w kierunku typowych schorzeń wieku średniego, zmiana stylu życia (dieta, aktywność fizyczna) oraz rezygnacja z używek.
- Andropauza u mężczyzn nie jest chorobą, ale naturalnym etapem życia, który można złagodzić i przejść komfortowo z pomocą lekarza oraz odpowiedniej opieki nad zdrowiem i kondycją fizyczną.
Podobnie jak u kobiet, także u mężczyzn w pewnym wieku pojawiają się różne dolegliwości związane z naturalnym starzeniem się organizmu. Okres ten u pań nazywany jest menopauzą, a u panów andropauzą i zazwyczaj występuje w okolicach 50. urodzin. Sprawdź, czym się objawia andropauza u mężczyzn, kiedy się rozpoczyna i jak sobie z nią poradzić.
Andropauza – przejściowy okres w życiu mężczyzn
Pojęcie andropauza pochodzi z języka greckiego, w którym słowo „andros” oznacza mężczyznę, a „pausis” przerwę. Terminem tym określa się specyficzny okres w życiu panów między dojrzałością a starością, czyli mniej więcej w wieku 45-55 lat. To właśnie wtedy bowiem ich organizm zaczyna powoli dawać sygnały, że się starzeje. Objawia się to m.in. zmianami w wyglądzie, pojawieniem się różnych dolegliwości somatycznych i psychicznych, a także spadkiem zdolności seksualnych.
Andropauza często nazywana jest męskim klimakterium, ponieważ pojawia się w tym samym okresie życia u panów co menopauza u kobiet i nierzadko wiąże się z podobnymi dolegliwościami. Warto jednak zaznaczyć, że nie skutkuje tym samym, ponieważ panie w wyniku przekwitania bezpowrotnie tracą płodność, natomiast przedstawiciele płci przeciwnej, pomimo pewnych zmian hormonalnych w organizmie, wciąż pozostają płodni.
Najczęstsze objawy andropauzy
Na początku warto wyjaśnić, że andropauza u mężczyzn jest ściśle związana ze stopniowym obniżaniem się poziomu pewnych hormonów - przede wszystkim testosteronu, DHEA, estradiolu i melatoniny. Proces ten wynika ze starzenia się organizmu i wywołuje w nim szereg zmian powodujących przykre dolegliwości.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy andropauzy i warto zauważyć, że dotykają one zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej.
Zmiany w wyglądzie
Choć nie dotyczy to wszystkich mężczyzn, u wielu z nich w okresie andropauzy widoczne są zmiany w wyglądzie. Panowie przede wszystkim przybierają na wadze (tkanka tłuszczowa gromadzi się u nich głównie w okolicach brzucha), zaczynają też łysieć (tworzą im się tzw. zakola), a na ciele i głowie pojawia się coraz więcej siwych włosów. Ich skóra traci też jędrność, a twarzy powstają pierwsze wyraźne lub kolejne zmarszczki.
Problemy ze zdrowiem
W czasie andropauzy u mężczyzn zwykle pojawiają się też pierwsze sygnały świadczące o poważniejszych problemach ze zdrowiem np.:
- nadciśnienie tętnicze,
- spowolnienie metabolizmu,
- wahania poziomu cukru we krwi,
- przerost prostaty i związane z tym problemy z oddawaniem moczu,
- zaburzenia pracy serca i układu krążenia.
Oczywiście nie u każdej osoby występują takie problemy, ponieważ w dużej mierze zależy to od ogólnej kondycji organizmu oraz stylu życia. Znamienne jest jednak to, że powyższe schorzenia dają o sobie znać właśnie około 50. roku życia, szczególnie w okresie męskiego klimakterium. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie regularnie się badać, ponieważ daje to szanse na wczesne wykrycie poważnych chorób takich jak cukrzyca, czy miażdżyca.
Dolegliwości fizyczne
Panowie w okresie przejściowym cierpią też na różne dolegliwości wpływające na ich samopoczucie. Do najczęstszych z nich należą:
- problemy ze snem,
- uczucie osłabienia i szybsze męczenie się podczas wysiłku,
- zmniejszenie siły fizycznej (związane jest to ze spadkiem masy mięśniowej – nawet o 25%),
- nadmierna potliwość,
- nagłe uderzenia gorąca,
- nasilone bóle reumatyczne.
Warto zwrócić uwagę, że choć andropauza to męska rzecz, bardzo podobne symptomy odczuwają kobiety w czasie menopauzy. Należy też pamiętać, że nie występują one u wszystkich mężczyzn. Zdarza się nawet, że panowie wkraczają w wiek senioralny całkowicie bezobjawowo. Zakres i siła dolegliwości w dużej mierze zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji genetycznych oraz stanu zdrowia.
Zaburzenia seksualne
Największy niepokój u mężczyzn w czasie andropauzy budzą zaburzenia seksualne, które wynikają głównie ze spadku poziomu męskich hormonów, a czasami także z przerostu prostaty. Panowie zaczynają więc mieć problemy z erekcją i coraz częściej zdarza im się przedwczesny wytrysk. U niektórych osób także wyraźnie spada libido. Takie problemy wpływają negatywnie na relacje z partnerkami i często powodują frustracje, a nawet depresję.
Psychika mężczyzny a andropauza
Odczuwanie dolegliwości świadczących o starzeniu się organizmu (zwłaszcza w sferze seksualnej) nie pozostaje obojętne dla psychiki mężczyzn. Panowie nagle tracą pewność siebie, mają obniżoną samoocenę i zaczynają widzieć swoją przyszłość w „czarnych barwach”. Stają się drażliwi i nerwowi, a u wielu z nich rozwijają się różne problemy psychiczne np. stany lękowe czy depresja.
Warto mieć świadomość, że to właśnie andropauza może stać za tzw. kryzysem wieku średniego u mężczyzn, który często skutkuje np. zmianą partnerki lub fascynacją zupełnie nowymi rzeczami. Takie zachowania są postrzegane bardzo negatywnie, gdy tymczasem mogą wynikać ze zmian hormonalnych i poczucia bezradności wobec zbliżającej się starości.
Jak łagodzić objawy andropauzy?
Podobnie jak menopauza u kobiet, także andropauza u mężczyzn nie jest chorobą, lecz naturalnym etapem życia. Nie można jej zatem wyleczyć, ale istnieje wiele sposobów na to, by złagodzić towarzyszące jej dolegliwości.
Najlepszą radą dla panów odczuwających zmiany związane ze starzeniem się organizmu jest udanie się do lekarza i opowiedzenie mu o swoich niepokojących objawach. Specjalista może bowiem zalecić kurację hormonalną oraz przepisać specjalne leki i suplementy dla mężczyzn niwelujące konkretne objawy andropauzy np.:
Niektóre preparaty dostępne są w aptece także bez recepty, dlatego można je nabyć na własną rękę, ale po konsultacji z farmaceutą.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, pojawienie się symptomów męskiej menopauzy powinno być dobrą okazją do tego, by zadbać o swoje zdrowie. Warto więc przede wszystkim przeprowadzić podstawowe badania w kierunku typowych schorzeń wieku średniego (miażdżycy, cukrzycy, czy też przerostu gruczołu krokowego itp.), a także zmienić swój styl życia, jeśli dotychczas nie był on do końca prawidłowy. To najwyższy czas, by rzucić palenie i inne używki, zadbać o dietę, czy też zacząć uprawiać sport (dostosowany do wieku i kondycji).
Andropauza nie musi być problemem
Jeśli wydaje Ci się, że męskie klimakterium oznacza wkraczanie w smutny etap starości, jesteś w błędzie. Tak naprawdę jest to jeden z najszczęśliwszych okresów w Twoim życiu, gdy możesz cieszyć się stabilizacją zawodową, finansową i rodzinną. Jeśli do pełni szczęścia brakuje Ci lepszego samopoczucia i podejrzewasz u siebie objawy andropauzy, udaj się do specjalisty, który doradzi Ci najlepsze sposoby na złagodzenie przykrych objawów tego stanu.
Produkty kupisz tu:
Dla zdrowia mężczyzny