W tym artykule dowiesz się:
- Higiena jamy ustnej jest kluczowa dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu.
- Należy regularnie usuwać resztki pokarmów, które są pożywką dla bakterii i przyczyną próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł.
- Oprócz szczoteczki manualnej lub elektrycznej warto stosować czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, usuwanie bakterii z języka oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej i odpowiednio dobranej pasty.
- Warto kontrolnie odwiedzać dentystę co najmniej 1-2 razy w roku.
- Niewłaściwa higiena i zaniedbane uzębienie mogą być powodem rozwinięcia się groźnych chorób.
Od dzieciństwa słyszymy, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest najprostszym sposobem na zapobieganie próchnicy i innym problemom z uzębieniem. Jak jednak pokazują badania, nawet 4 miliony Polaków nie używa w ogóle szczoteczki, a wiele osób wciąż nie wie, jak poprawnie myć zęby. Sprawdź, na czym powinna polegać higiena jamy ustnej i dlaczego wymaga o wiele większego zakresu zabiegów niż tylko codziennego szczotkowania.
Odpowiednia higiena jamy ustnej
Właściwe dbanie o zęby jest często bagatelizowane, gdy tymczasem to od niego zależy, czy będziemy mogli się cieszyć pięknym uśmiechem do późnego wieku i jak często konieczne będą wizyty u dentysty w celu leczenia ubytków.
Stomatolodzy podkreślają, że kluczową rolę w dbaniu o uzębienie odgrywa higiena jamy ustnej. Jej głównym celem nie jest wbrew pozorom zapewnienie jedynie świeżego oddechu. Chodzi o regularne usuwanie resztek pokarmów, które są pożywką dla bakterii, będących przyczyną próchnicy. Tworzą one płytkę nazębną zawierającą kwasy, która oblepia szkliwo i powoduje jego uszkodzenie. Może także być przyczyną stanów zapalnych dziąseł.
Nie wszyscy sobie zdają sprawę, że niewłaściwa higiena i zaniedbane uzębienie mogą w skrajnych przypadkach być powodem rozwinięcia się wielu groźnych chorób np. zapalenia mięśnia sercowego czy wsierdzia, które bezpośrednio zagrażają życiu.
Na czym jednak polega prawidłowa higiena jamy ustnej? Kiedyś sprowadzała się ona wyłącznie do regularnego szczotkowania zębów. Dzisiaj już wiemy, że to nie wystarczy. Kluczową kwestią jest pozbywanie się każdego dnia wszystkich zanieczyszczeń gromadzących się w różnych szczelinach i zakamarkach wnętrza ust. Do tego niezbędne jest opanowanie odpowiedniej techniki mycia zębów, a także stosowanie właściwej szczoteczki, pasty oraz dodatkowych akcesoriów i preparatów.
Poniżej znajdziesz kompendium podstawowej wiedzy na temat tego, jak poprawnie myć zęby i dbać kompleksowo o stan jamy ustnej, by zwiększyć prawdopodobieństwo na utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu.
Higiena jamy ustnej to nie tylko dobrze dobrana szczoteczka
Zacznijmy od fundamentalnego narzędzia do higieny jamy ustnej, jakim jest szczoteczka do mycia zębów. Na półkach sklepowych dostępnych jest jej wiele rodzajów, które wbrew pozorom nie różnią się wyłącznie kolorystyką i ceną.
Do wyboru mamy przede wszystkim różne szczoteczki manualne, które powinniśmy wymieniać co 2-3 miesiące. Należy je dopasować w pierwszej kolejności pod względem twardości włosia – miękkie odpowiednie są dla dzieci oraz osób mających wrażliwe dziąsła. Pozostałe osoby mogą wybrać warianty twarde lub średnio twarde, o ile nie powodują one podrażnień i krwawienia podczas szczotkowania. Ważna jest również wielkość i kształt główki, ponieważ od tego zależy, czy sięgniemy nią do najodleglejszych miejsc.
Mycie zębów szczoteczką manualną wymaga opanowania odpowiedniej techniki szczotkowania. Przede wszystkim należy wykonywać ten zabieg dwa razy dziennie (najlepiej pół godziny po posiłku), każdorazowo przez 2-3 minuty. Bardzo ważne są też ruchy szczoteczką – najpierw powinny być one okrężne, którymi trzeba wyczyścić kolejno wszystkie zęby i dziąsła od zewnętrznej strony. Potem za pomocą ruchów poziomych i wymiatających myjemy je od wewnątrz oraz od strony służącej do gryzienia. Po tak wykonanym szczotkowaniu konieczne jest dokładne wypłukanie jamy ustnej czystą wodą.
Poprawne mycie zębów ułatwiają nowoczesne szczoteczki elektryczne, które mają nie tylko minutnik pilnujący odpowiedniego czasu szczotkowania, ale także są skuteczniejsze od swoich manualnych odpowiedników w usuwaniu zanieczyszczeń dzięki ruchomym główkom. Najdokładniejsze są szczoteczki soniczne, które są w stanie w ciągu 2 minut wykonać nawet 62 tys. ruchów wymiatających, a dodatkowo rozbić płytkę nazębną dzięki emisji fal dźwiękowych.
Zadbaj o swoją jamę ustną od A do Z!
Właściwa higiena jamy ustnej nie powinna sprowadzać się tylko do szczotkowania zębów. Ważne jest również dokładne czyszczenie dziąseł, przestrzeni międzyzębowych, a nawet języka, bo na nich również osadzają się bakterie. W ich usuwaniu pomagają specjalne preparaty i urządzenia. Kompleksowe dbanie o uzębienie wymaga również regularnych wizyt u dentysty.
Regularne wizyty u stomatologa
Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości, stan zębów i dziąseł powinien być skontrolowany przez stomatologa co najmniej 1-2 razy w roku. Takie wizyty kontrolne pozwalają wykryć mikroskopijne ubytki, które można łatwo na tym etapie zabezpieczyć (bez bolesnego borowania i leczenia kanałowego) i przez to powstrzymać postępowanie próchnicy. Ponadto dentysta może usunąć płytkę nazębną i kamień za pomocą zabiegów piaskowania lub scalingu, które stanowią dzisiaj podstawę profilaktyki zdrowia jamy ustnej.
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to kolejny istotny element prawidłowej higieny jamy ustnej. W tych wąskich szczelinach gromadzą się bowiem resztki pokarmów, które bardzo trudno usunąć podczas rutynowego szczotkowania zębów i to nawet najlepszą szczoteczką. Do oczyszczenia tych miejsc najlepiej używać nici dentystycznej lub specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Zabieg nimi powinno się wykonywać przed myciem zębów.
Higiena języka
Na języku również osadzają się bakterie, o czym świadczy biały nalot na jego powierzchni. Warto więc regularnie go usuwać za pomocą zwykłej szczoteczki albo używając specjalnej skrobaczki.
Dodatkowo do dokładnego pozbycia się bakterii z całej buzi warto stosować po każdym szczotkowaniu zębów płyn do płukania jamy ustnej, który jest w stanie dotrzeć tam, gdzie nie sięga ani szczoteczka, ani nić dentystyczna. Można wybrać albo uniwersalny płyn antybakteryjny, albo z dodatkowymi substancjami pomagającymi np. usuwać osad z kawy i herbaty, bądź łagodzić podrażnienia.
Pasta dobrana odpowiednio do potrzeb
Wiesz już, jak poprawnie myć zęby, ale powinieneś jeszcze pamiętać, że o skuteczności zabiegu decyduje również odpowiedni rodzaj pasty. Do wyboru są jej różne rodzaje, dlatego uważnie trzeba czytać ich skład oraz właściwości. Każda dobra pasta do zębów powinna zawierać fluor wzmacniający szkliwo, ale też zaspokajać indywidualne potrzeby. W sprzedaży są bowiem preparaty zawierające dodatkowe składniki, które pomagają np. w zwalczaniu płytki nazębnej, usuwaniu osadów, remineralizacji szkliwa, czy wreszcie w łagodzeniu objawów paradontozy bądź nadwrażliwości uzębienia.
Piękny uśmiech na co dzień
Nietrudno zauważyć, że prawidłowa higieny jamy ustnej jest dzisiaj dość łatwa dzięki nowoczesnym akcesoriom i preparatom pomagającym pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Wystarczy wybrać ich odpowiednie rodzaje oraz przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji uzębienia i dziąseł. Niezbędne produkty do higieny jamy ustnej dostępne są w pobliskiej drogerii lub najbliższej aptece. Przy ich pomocy zadbaj o swój zdrowy i piękny uśmiech.
Produkty kupisz tu:
Wszystko dla jamy ustnej