Jednostronne lub obustronne powiększenie gruczołów piersiowych stanowi coraz częstszą przypadłość diagnozowaną u mężczyzn w różnym wieku. Ginekomastia, bo tak fachowo określane jest to zaburzenie, najczęściej jest skutkiem rozregulowania gospodarki hormonalnej oraz zakłócenia równowagi między działaniem androgenów i estrogenów na tkankę gruczołową sutka. Jakie objawy daje ta choroba i jakie są jej podstawowe przyczyny? Jak przebiega leczenie i jak sobie radzić z tym schorzeniem? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Przeczytaj!
Ginekomastia – co to takiego?
Z roku na rok wzrasta liczba mężczyzn zgłaszających się do lekarza z powodu powiększenia gruczołów piersiowych. Problem ten często jest bagatelizowany. Co więcej, nie wszyscy wiedzą, co to jest ginekomastia oraz skąd się bierze to zaburzenie. Choroba przejawiająca się nienaturalnym powiększeniem jednego lub obu sutków i nieproporcjonalnym wyglądem klatki piersiowej jest powodowana przez nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej. Schorzenie to znacznie częściej jest rozpoznawane u otyłych mężczyzn. Pierwszy szczyt zachorowania przypada mniej więcej na 13-14 rok życia. U młodych chłopców ginekomastia najczęściej jest związana ze zmianami hormonalnymi mającymi miejsce w okresie dojrzewania. Kolejną grupą narażoną na powiększenie gruczołów piersiowych są mężczyźni między 40 a 50 rokiem życia.
Czym objawia się ta przypadłość?
Podstawowym objawem ginekomastii jest rozrost jednego lub obu gruczołów piersiowych zdefiniowany jako obecność nadmiernie nagromadzonej tkanki gruczołowej w okolicy brodawkowej wyczuwalnej w badaniu palpacyjnym. U większości mężczyzn schorzenie to jest obustronne i niesymetryczne. Rzadziej występują zmiany po jednej stronie. Pozostałe objawy, jakie może dawać ginekomastia to:
- bolesność gruczołów sutkowych,
- wyciek z brodawek,
- zwiększona wrażliwość na dotyk sutków,
- guzek za otoczką brodawki sutkowej.
Część pacjentów uskarża się też na świąd oraz pieczenie gruczołów sutkowych. W niektórych przypadkach wyżej opisane symptomy ustępują samoistnie. Tak się dzieje np. w przypadku burzy hormonalnej towarzyszącej pokwitaniu. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, jest to sygnał, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Jakie się przyczyny ginekomastii?
Nieprawidłowy wzrost objętości gruczołów piersiowych u mężczyzn może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Do zaburzenia równowagi między działaniem androgenów a estrogenów często dochodzi na skutek zażywania niektórych leków, w tym m.in. z grupy antagonistów aldosteronu. Poza stosowaniem hormonów sterydowych do rozwoju ginekomastii mogą przyczynić się zmiany dotyczące receptorów takie jak np. ich zablokowanie pod wpływem środków farmakologicznych lub defekt genetyczny receptorów androgenowych zlokalizowanych w jądrach, najądrzach oraz w prostacie.
Do zachwiania równowagi stężenia hormonów płciowych mogą także prowadzić:
- marskość wątroby,
- niewydolność nerek,
- nadczynność tarczycy,
- zakażenie HIV,
- aktywacja receptorów estrogenowych przez leki lub czynniki środowiskowe.
Ponadto przypuszcza się, że występowanie ginekomastii może być związane z zespołami oporności na androgeny, które są wywoływane przez upośledzenie aktywności enzymów uczestniczących w biosyntezie testosteronu. Do takich zaburzeń należy np. zespół feminizujących jąder.
Jak rozpoznać ginekomastię?
W rozpoznawaniu schorzenia bardzo przydatne jest badanie ultrasonograficzne, które pozwala na dokładną ocenę struktur i tkanek wchodzących w skład gruczołów piersiowych. W zależności od jego wyniku lekarz może zlecić wykonanie biopsji. W sytuacji, kiedy ginekomastia jest wywoływana przez przyjmowanie leków, diagnostyka powinna zostać przeprowadzona po ich odstawieniu. W przypadku choroby w okresie dojrzewania do jej rozpoznawania najczęściej wykorzystuje się badania hormonalne, zwłaszcza jeśli pacjent zgłasza obniżenie popędu płciowego, zaburzenia erekcji czy zmiany w obrębie konsystencji jąder. Polegają one na oznaczeniu stężenia w surowicy testosteronu, estradiolu, hormonu luteinizującego oraz ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Do nienaturalnego powiększenia jednego lub obu sutków może prowadzić też nadmiar prolaktyny, hormonu wytwarzanego przez przedni płat przysadki mózgowej. Przyczyną takiego stanu może być m.in. spożywanie posiłków z dużą zawartością białka, przewlekły stres oraz przyjmowanie niektórych leków.
W jaki sposób radzić sobie z tą przypadłością?
U większości mężczyzn ginekomastia i towarzyszące jej objawy stanowią łagodny stan, który nie wymaga wdrażania specjalistycznego leczenia. W takiej sytuacji zwykle pacjentów poddaje się obserwacji, gdyż bardzo często zdarza się, że przypadłość samoistnie ustępuje w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy. W celu osiągnięcia zmniejszenia piersi można stosować różne metody niezabiegowe. Jedną z nich jest dieta, która powinna być niskotłuszczowa oraz z odpowiednią ilością witamin i minerałów. Ponadto lekka ginekomastia może ustąpić dzięki regularnej aktywności fizycznej. Systematycznie wykonywane ćwiczenia mogą pomóc w spaleniu nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, z której składają się powiększone gruczoły piersiowe.
Jak leczy się ginekomastię?
Jeśli ćwiczenia fizyczne i dieta nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wówczas pacjentom, u których została zdiagnozowana ginekomastia, proponuje się leczenie środkami farmakologicznymi. W przypadku zaburzonego poziomu testosteronu z pomocą mogą przyjść preparaty wspomagające utrzymanie prawidłowych funkcji rozrodczych, które ma w asortymencie praktycznie każda apteka internetowa.
Ponadto w leczeniu ginekomastii stosuje się specjalistyczne leki wpływające na zaburzoną równowagę hormonalną, do których należą m.in. selektywne modulatory receptora estrogenowego. W ich składzie znajdują się takie substancje czynne jak tamoksyfen, raloksyfen, toremifen oraz droloksyfen. Do nieco rzadziej wykorzystywanych środków zalicza się preparaty zawierające danazol, anastrozol oraz inhibitory aromatazy. Związki te wykazują właściwości androgenowe, antyestrogenowe oraz anaboliczne.
Odpowiednie dieta i ćwiczenia są istotne
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiesz już, co to jest ginekomastia, jakie są jej najczęstsze przyczyny i w jaki sposób może przebiegać leczenie tej przypadłości. Mężczyźni, którzy zaobserwują u siebie nienaturalne powiększenie jednej lub obu piersi, w pierwszej kolejności powinni zwrócić uwagę na odżywianie i aktywność fizyczną. Dobrym rozwiązaniem może być przejście na dietę redukującą ryzyko stanów zapalnych i pomagającą w utrzymaniu równowagi hormonalnej. Chcesz więcej dowiedzieć się na temat zdrowia i działań mających na celu zapobieganie chorobom? Po więcej publikacji zajrzyj na blog, który prowadzi apteka internetowa Browary Warszawskie.
Produkty kupisz tu:
Preparaty wspomagające utrzymanie prawidłowych funkcji rozrodczych
Odchudzanie i oczyszczanie organizmu
Witaminy i minerały