Większość z nas z niecierpliwością czeka na nadejście wiosny, jednak dla części osób wcale nie jest to przyjemny okres. O tej porze roku bowiem daje o sobie znać alergia sezonowa, która może całkowicie przyćmić radość z pięknej pogody i widoków budzącej się do życia przyrody. Wodnisty katar, kichanie i łzawienie oczu zwykle utrudniają nie tylko korzystanie z przyjemnej aury, ale też codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak można złagodzić objawy alergii, by w pełni cieszyć z uroków wiosny.
Zbliża się sezon na alergie
Według szacunków nawet 40% Polaków ma alergię i znaczna część z nich cierpi na jej odmianę sezonową, a więc związaną z okresowym pyleniem niektórych roślin. Jednym z najtrudniejszych takich okresów dla alergików jest właśnie wiosna, gdy nieprzyjemne reakcje uczuleniowe wywołują licznie kwitnące drzewa i kwiaty.
Warto tu wyjaśnić, na czym dokładnie polega alergia. Jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na czynniki zewnętrzne, które normalnie powinny być dla niego obojętne. Po kontakcie z substancją uczulającą układ odpornościowy uruchamia mechanizmy obronne, które objawiają się przykrymi dolegliwościami. W zależności od rodzaju alergenu mogą one dotyczyć przewodu pokarmowego, skóry, czy układu oddechowego. Taka choroba uczuleniowa zazwyczaj ma łagodny przebieg, ale w niektórych przypadkach może nawet zagrażać życiu, jeśli dojdzie do tzw. wstrząsu anafilaktycznego. Na szczęście nie dotyczy to alergii sezonowej, która zwykle nie jest niebezpieczna, ale może mieć wyjątkowo uciążliwe objawy.
Najczęstsze alergeny
Zazwyczaj alergia wiosną wywołana jest przez pyłki roślin. W marcu najbardziej uczulająca jest leszczyna i olcha, w kwietniu brzoza, wierzba i topola, a w maju dąb, trawa, szczaw i pokrzywa. W okresie wiosennym uczulać mogą również niektóre grzyby.
Warto jednak wiedzieć, że wiele osób uczulonych jest jednocześnie także na inne substancje np. roztocza znajdujące się w kurzu, czy też sierść zwierząt domowych. Wówczas dodatkowe alergeny pochodzące z roślin potęgują reakcję alergiczną i jej przykre objawy.
Objawy alergii – jak sobie z nimi radzić?
Ze względu na rodzaj alergenów alergia wiosną ma głównie charakter wziewny, dlatego dotyczy przede wszystkim dolegliwości ze strony układu oddechowego. Najczęstszymi jej objawami są:
- wodnista wydzielina z nosa – tzw. katar sienny,
- uporczywe swędzenie odczuwane w nosie, które powoduje częste kichanie,
- łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie spojówek oczu,
- drapanie w gardle.
Co ważne, objawy alergii sezonowej mogą się pojawić zarówno bezpośrednio po kontakcie z substancją uczulającą, jak i dopiero po pewnym czasie.
Dostosuj swoją aktywność do kalendarza pyleń
Jakie są skuteczne sposoby na alergię? Podstawą jest unikanie kontaktu z alergenami, dlatego każdy alergik powinien znać kalendarz kwitnienia roślin. W okresie intensywnego pylenia danego gatunku należy ograniczyć do minimum wychodzenie na zewnątrz, a przede wszystkim zrezygnować ze spacerów w parku, lesie oraz wszędzie tam, gdzie występuje duże skupisko drzew i traw.
Unikaj kontaktu z alergenem i ogranicz jego wpływ na organizm
Unoszące się w powietrzu uczulające pyłki bardzo szybko wnikają do jamy ustnej, nozdrzy i oczu, dlatego dość trudno ich całkowicie uniknąć. Warto więc ograniczyć ich wpływ na organizm poprzez:
- regularne oczyszczanie błon śluzowych nosa – można do tego stosować spraye do nosa z wodą morską, a także specjalne płukanki z solą fizjologiczną,
- przepłukiwanie spojówek – wystarczy delikatnie przemywać oczy przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną w ampułkach albo stosować specjalne krople do oczu,
- noszenie na zewnątrz specjalnej maski antyalergicznej zmniejszającej wnikanie alergenów do dróg oddechowych.
Jeśli leki, wyłącznie ustalone z lekarzem
W złagodzeniu objawów alergii wiosną najskuteczniejsze są środki farmaceutyczne. Warto więc udać się do lekarza, który powinien najpierw skierować pacjenta na testy alergiczne, a potem przepisać odpowiednie medykamenty. Są to tzw. leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory odpowiedzialne za nieprawidłową reakcję organizmu na kontakt z alergenem. Takie preparaty zawierają różne substancje czynne i mają odmienne działanie, dlatego tak ważne jest, by dopasował je specjalista adekwatnie do rodzaju i natężenia dolegliwości.
Na sezonową alergię związaną z pyleniem roślin najczęściej przepisuje się tabletki doustne zawierające np. bilastynę, cetyryzynę, loratadynę, azelastynę, desloratadynę, czy też feksofenadynę. W niwelowaniu objawów kataru siennego pomocne są również antyalergiczne krople i aerozole do nosa.
Przy łagodnych objawach uczuleniowych niektórzy zalecają również przyjmowanie wapna, ponieważ pomaga ono zmniejszać przepuszczalność naczyń krwionośnych, a więc potencjalnie także ograniczyć wchłanianie alergenów przez organizm. Należy jednak pamiętać, że wiele badań nie potwierdziło właściwości antyalergicznych wapna, dlatego jego stosowanie należy traktować jedynie jako wspomagający element terapii.
Dbaj o czyste powietrze wokół siebie
Pomimo że alergia wiosną najbardziej daje się we znaki podczas przebywania na zewnątrz, należy pamiętać, że pyłki mogą dostać się także do wnętrza mieszkania czy biura. Warto więc zadbać o czystość powietrza w pomieszczeniu. Przede wszystkim w okresie największego pylenia uczulających roślin należy ograniczyć wietrzenie wnętrz – najlepiej otwierać okna zaraz po opadach deszczu, który oczyszcza w naturalny sposób powietrze z wszelkich zanieczyszczeń.
Warto również rozważyć zakup elektronicznego oczyszczacza, ponieważ jest on skuteczny nie tylko w usuwaniu trujących cząsteczek smogu, ale także różnych alergenów.
Przestrzegaj zaleceń lekarza
Współczesna medycyna zna skuteczne sposoby na alergię, dlatego najlepszym rozwiązaniem problemu z uczuleniem na wiosenne pyłki jest udanie się do specjalisty. Alergolog może nie tylko przepisać odpowiednie medykamenty łagodzące objawy choroby, ale także doradzić sposób postępowania podczas okresu wzmożonego oddziaływania alergenów.
Warto też wiedzieć, że lekarz może też skierować na tzw. odczulanie, które stosowane jest w szczególności u osób cierpiących na uporczywe dolegliwości alergiczne i niereagujące pozytywnie na środki farmaceutyczne. Te metoda leczenia przypomina trochę szczepienie, ponieważ polega na podawaniu pacjentowi coraz większych dawek wyciągów alergenowych. W ten sposób organizm uczy się produkować inne niż dotąd przeciwciała i przez to inaczej reagować na substancję uczulającą.
Ciesz się w pełni urokami wiosny
Bez wątpienia wiosna jest jedną z najpiękniejszych pór roku, dlatego nie pozwól, by alergia sezonowa uniemożliwiła Ci w pełni cieszyć się jej urokami. Wykorzystuj domowe sposoby na alergię i przede wszystkim udaj się do specjalisty, który zapisze Ci skuteczne leki łagodzące uciążliwe objawy choroby. Zachęcamy również do regularnego odwiedzania bloga, który udostępnia nasza apteka w Warszawie – znajdziesz tu wiele artykułów na temat zdrowia i metod radzenia sobie z różnymi dolegliwościami.
Produkty kupisz tu:
Wszystko na alergię