Jaka jest przyczyna nieświeżego oddechu?
Problem nieświeżego oddechu dotyka bardzo wiele osób. Przyczyną są bakterie beztlenowe namnażające się w jamie ustnej, które rozdrabniają resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąseł. Powoduje to tworzenie się lotnych związków siarki o nieprzyjemnym zapachu. Problem nieświeżego oddechu trwający dłuższy czas nazywa się halitozą. Problem ten może utrudniać życie i być przyczyną stresu, dlatego warto wiedzieć jak pozbyć się problemu i beztrosko obcować z innymi ludźmi.
Co mogę zrobić, żeby pozbyć się nieświeżego oddechu?
Po pierwsze szczotkuj zęby tak często jak się da
Najlepiej po każdym posiłku przez około dwie minuty. Stosuj delikatną szczoteczkę oraz najlepszą technikę czyszczenia, aby unikać tworzenia się płytki nazębnej. Tworząca się płytka nazębna prowadzi do chorób dziąseł takich jak paradontoza, która jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu. Jeśli nie jesteś pewien czy dobrze czyścisz zęby, użyj do mycia pastę lub tabletki wybarwiające płytkę bakteryjną. Stosowanie takich preparatów pomoże zlokalizować miejsca, które nie są dokładnie oczyszczane i wymagają dokładniejszego szczotkowania. Przy codziennej pielęgnacji warto pamietać o stosowaniu płynu do płukania ust. Płyn działa odświeżająco oraz przeciwpróchniczo.
Najlepszym wyborem są płyny nie zawierające w składzie alkoholu. Alkohol może nadmiernie wysuszyć śluzówkę oraz prowadzić do rozwoju kserostomii. Płyn można użyć po szczotkowaniu, lub w ciągu dnia po posiłku gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Na rynku dostępny jest pełen wachlarz płynów, od wybielających, stosowanych w nadwrażliwości czy specjalistycznych dla diabetyków czy kobiet w ciąży.
Czyść przestrzenie międzyzębowe
Ciasne przestrzenie międzyzębowe to idealne miejsce dla rozwoju bakterii. Te ciasne przestrzenie, z reguły są omijane podczas tradycyjnego szczotkowania. Z tego powodu są to miejsca podatne na rozwój próchnicy. Z uwagi na powyższe, warto świadomie dbać o higienę również przestrzeni międzyzębowych, używając irygatorów, szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych lub nici dentystycznych. Szczoteczki oraz nici różnią się grubością. W przypadku szerokich przestrzeni między zębami wybierz nić czy szczotkę grubszą, cieńsze sprawdzą się przy ściśle przylegających zębach. Higiena przestrzeni międzyzębowych nie jest trudna, najważniejsze to wypracować nawyk i robić to regularnie.
Punkt trzeci, stosuj skrobaczkę do języka
Wielu z nas zapomina o pielęgnacji języka, a to język gromadzi wiele bakterii. Wprowadź do swoich codziennych nawyków używanie skrobaczki do języka, aby usunąć z niego złogi zalegających bakterii powodujących nieświeży oddech. Szczoteczka używana do mycia zębów do tej czynności się nie nadaje, bowiem język ma brodawkową powierzchnię i łatwo ją uszkodzić.Czyść język skrobaczką od końca aż po czubek, to banalnie proste!
Żuj specjalistyczną gumę do żucia
Żucie bezcukrowej gumy do żucia, powoduje zwiększenie wydzielanie śliny a ślina ma działanie antybakteryjne. Świetnym rozwiązaniem będzie również żucie gum ksylitolowych o działaniu przeciwpróchniczym. Udowodniono, że ksylitol zapobiega powstawaniu próchnicy poprzez zmniejszenie ilości bakterii i zwiększenie produkcji śliny. Ksylitol dzięki temu, że jest związkiem zasadowym, zmienia pH w jamie ustnej na bardziej zasadowe, a takiego bakterie nie lubią. Pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć ilości zalecanej przez producenta, ponieważ ksylitol użyty w nadmiarze ma działanie przeczyszczające.
Tabletki do ssania na nieświeży oddech
Używaj tabletek z cynkiem do ssania. Jony cynku wchodzą w reakcję ze związkami siarki, eliminując je. Zwróć uwagę, aby preparat z cynkiem nie zawierał dodatku cukru. Stosując w ten sposób cynk nie tylko dbasz o świeży oddech, ale również wspierasz układ odpornościowy, dbasz o zdrowe włosy, skórę, paznokcie i kości. Pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć zalecanej dawki, ponieważ cynk użyty w nadmiarze ma działanie przeczyszczające.
Zwróć uwagę, czy produkujesz wystarczające ilości śliny! Jeśli masz problemy z produkcją śliny, pij duże ilości wody oraz stosuj preparaty pobudzające jej produkcję. Zmniejszona produkcja śliny może wystąpić przez przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych lub przy stosowaniu niektórych leków. Ślina dzięki silnym związkom chemicznym, rozpuszcza pokarm już w trakcie jego jedzenia i ułatwia trawienie. Ma również nieoceniony wpływ na zdrowie zębów. Ślina neutralizuje kwaśne pH płytki nazębnej, przyśpiesza gojenie urazów w jamie ustnej oraz pomaga chronić zęby przed próchnicą.
Uczucie nieświeżego oddechu po wstaniu rano z łóżka, ma właśnie związek z ograniczoną produkcją śliny podczas snu.
Odświeżacze do ust w sprayu - alternatywa dla gumy
W celu zniwelowania cuchnącego oddechu możesz również użyć odświeżacza do ust w sprayu. Ma on małe opakowanie, dzięki czemu możesz mieć go zawsze przy sobie. Pamiętaj jednak, że nie usunie on przyczyny ale zamaskuje nieprzyjemny zapach, dając uczucie świeżości.
Nieświeży oddech - podłoże zdrowotne
Jeśli nieświeży oddech staje się uporczywy odwiedź dentystę, aby wykluczyć próchnicę i usunąć kamień nazębny. W 90% przypadków przyczyna leży w obrębie jamy ustnej. Jednak przyczyna nieświeżego oddechu może być również zlokalizowana w obrębie przewodu pokarmowego. Może mieć związek z refluksem żołądkowo-przełykowym, stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka w tym zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Nieświeży oddech może być również objawem chorób takich jak: cukrzyca, choroby wątroby, nerek, zapalenie zatok czy zakażenie układu oddechowego.
Nie bez znaczenia jest również dieta. Nieświeży oddech mogą powodować pokarmy ostre, cebula, czosnek czy alkohol a nawet nie wypijanie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia.
Koniecznie sprawdź także co na nieświeży oddech oferujemy w naszej aptece.
Produkty kupisz tu:
Na świeży oddech