Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia najkorzystniejszym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie piersią. Gdy nie jest ono możliwe ze względu na stan zdrowia mamy lub dziecka, wówczas należy sięgnąć po preparaty zastępujące naturalny pokarm. Jak wybrać mleko modyfikowane dla noworodka? Czym się różnią mieszanki dostępne na rynku i co zawierają w swoim składzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w poniższym tekście. Przeczytaj!
Czym jest mleko modyfikowane?
Istnieje wiele sytuacji, kiedy świeżo upieczona mama musi zrezygnować z karmienia piersią. Należy do nich m.in. czynna gruźlica, zakażenie wirusem AIDS, przyjmowanie niektórych leków oraz rzadkie choroby wrodzone dziecka, które powodują, że nie toleruje ono matczynego pokarmu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po mleko modyfikowane dostosowane do potrzeb niemowlęcia. W aptekach znajdują się różne rodzaje mieszanek, które są przeznaczone dla noworodków oraz dla niemowląt w drugim półroczu życia.
Produkty zastępujące mleko mamy są wytwarzane z białek mleka krowiego i bardzo dobrze naśladują naturalny pokarm kobiecy. Mogą być też produkowane na bazie mleka koziego, hydrolizatów białka lub izolatów białka sojowego. W krajach Unii Europejskiej skład preparatów mlekozastępczych reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej z 25 września 2015 roku. Zgodnie z przyjętym prawem mleko modyfikowane ma mieć starannie wyselekcjonowane składniki, które w całości zaspokoją zapotrzebowanie dziecięcego organizmu na wszystkie substancje odżywcze w pierwszych miesiącach życia. Poza wartością spożywczą musi też spełniać rygorystyczne normy dotyczące czystości mikrobiologicznej oraz zawartości metali ciężkich, środków konserwujących, barwników i pestycydów.
Kiedy przejście na mleko modyfikowane jest konieczne?
Jednym z częściej wymienianych przeciwwskazań do karmienia piersią ze strony dziecka jest galaktozemia. Jest to rzadka metaboliczna choroba genetyczna, która charakteryzuje się tym, że organizm maluszka nie przetwarza galaktozy, cukru znajdującego się w żywności. W większości przypadków schorzenie to jest wywoływane przez niedobór enzymu odpowiedzialnego za rozkład tego składnika do glukozy.
Pozostałe czynniki mogące utrudniać karmienie piersią to:
- wrodzona alaktazja objawiająca się brakiem zdolności wytwarzania laktazy,
- rozszczep wargi i podniebienia,
- ciężkie wady serca,
- alkoholizm lub narkomania u matki.
Ponadto u niektórych dzieci niekiedy konieczne jest ograniczenie podawania naturalnego pokarmu kobiecego. Po mleko modyfikowane mogą sięgnąć mamy, których dzieci zmagają się m.in. z takimi chorobami jak fenyloketonuria, acyduria organiczna oraz choroba syropu klonowego (MSUD).
Rodzaje mlek modyfikowanych – czym się różnią?
W sklepach i aptekach dostępne są różne rodzaje mieszanek. Wyróżnia się mleko modyfikowane początkowe oraz następne. Preparaty do początkowego żywienia niemowląt są przeznaczone dla dzieci od urodzenia i mogą być stosowane do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia. Mleko dla noworodka często zawiera w składzie białka serwatki, dzięki którym jest lepiej trawione przez dziecięcy organizm i zmniejsza ryzyko ulewania. Ponadto w recepturach można znaleźć kwasy tłuszczowe LCPUFA, prebiotyki oraz nukleotydy, które stymulują wzrost i syntezę przeciwciał wspomagających prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego.
Po ukończeniu pierwszego półrocza życia do diety dziecka można wprowadzić następne mleko modyfikowane. Jest ono zwykle oznaczone cyfrą 2. Mieszanki przeznaczone dla maluchów powyżej szóstego miesiąca życia charakteryzują się obniżoną zawartością białka oraz zmniejszonym stężeniem chloru, sodu i potasu. Zwiększeniu ulega natomiast ilość żelaza, wapnia, jodu oraz cynku. W preparatach stworzonych dla dalszego żywienia niemowląt istotną część węglowodanów powinna stanowić laktoza. Składnik ten może pomóc w prawidłowym rozwoju mikroflory jelitowej, uregulowaniu łaknienia oraz w zwiększeniu wchłaniania pierwiastków śladowych.
![/mleko-modyfikowane-apteka](/img/ident/mleko-modyfikowane-apteka-1a.jpg)
Jakie mleko wybrać dla noworodka?
Liczne substancje dodatkowe w preparatach mlekozastępczych powodują, że wielu świeżo upieczonych rodziców nie do końca wie, jak wybrać właściwe mleko modyfikowane dla noworodka. Do takich związków należą m.in. probiotyki oraz prebiotyki, które mogą stanowić pożywkę dla rozwoju dobroczynnych bakterii jelitowych. Ponadto w produktach wspierających zdrowie dziecka nierzadko można znaleźć wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których spożywanie może wspomóc prawidłowy rozwój tkanek narządu mózgu i wzroku.
W przypadku epizodów ulewania lub cofania się treści pokarmowej do przełyku można sięgnąć po mleko modyfikowane zawierające dodatek substancji zagęszczającej (np. skrobi ryżowej, ziemniaczanej, mączki z ziaren chlebowca świętojańskiego). W wyborze odpowiedniego preparatu powinien pomóc pediatra, który sprawdzi, czy refluks pokarmowy nie wymaga dodatkowego leczenia. Ponadto w aptekach dostępne są mleka początkowe przeznaczone dla noworodków z małą masą urodzeniową ciała. Są one bardziej energetyczne i zawierają więcej białek serwatkowych. Nie należy jednak podawać ich dziecku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Czym kierować się przy wyborze mleka następnego?
Decyzja o tym, jak wybrać mleko modyfikowane dla niemowlęcia po szóstym miesiącu życia, również nastręcza rodzicom wielu trudności. W pierwszej kolejności warto szczególną uwagę zwrócić na skład. Preparat do żywienia dziecka nie powinien zawierać takich składników jak syrop glukozowy i maltodekstryna. Substancje te bardzo szybko rozkładają się w organizmie i powodują gwałtowny wzrost glukozy we krwi. Ponadto w produktach dla niemowląt nie powinny znajdować się tłuszcze trans, do których należy m.in. tłuszcz palmowy. Związki te wpływają niekorzystnie na zdrowie malucha i mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób metabolicznych.
W przypadku galaktozemii lub wrodzonego niedoboru laktazy z pomocą mogą przyjść preparaty sojowe, które powinny być wprowadzane do diety dziecka po pierwszym półroczu życia. Z kolei niemowlętom z rozpoznanymi zaburzeniami czynnościowymi układu pokarmowego można podawać mleka modyfikowane następne o obniżonej zawartości laktozy, białka i sodu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wybór produktu mlekozastępczego zawsze należy skonsultować z pediatrą.
Wybierz dobre mleko modyfikowane
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami, wybór mleka modyfikowanego będzie choć trochę łatwiejszy. Sięgając po mieszanki początkowe czy następne, pamiętaj, aby zawsze przygotowywać je zgodnie z zaleceniami producenta. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat żywienia dzieci lub dbania o ich zdrowie? Jeśli tak, możesz zajrzeć na blog, który prowadzi Apteka Europejska. Znajdziesz tam wiele przydatnych treści, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę o szeroko pojętym rodzicielstwie.
Produkty kupisz tu:
Mleka dla dzieci