Dziecięca skóra jest cienka, delikatna i niedostatecznie rozwinięta, przez co bardzo łatwo ją podrażnić. Szczególnym zagrożeniem jest intensywne promieniowanie ultrafioletowe, które może prowadzić do jej poparzenia. Z tego względu bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową ochronę przed słońcem. W tym celu najczęściej stosuje się kremy przeciwsłoneczne do opalania dla dzieci. Dlaczego używanie preparatów z filtrem SPF jest tak ważne? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając kosmetyki dla najmłodszych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w poniższym artykule. Przeczytaj!
Kremy z filtrem powinny być używane przez cały rok!
Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez słońce jest jednym z kluczowych czynników środowiskowych. Korzystanie niego z rozsądkiem może przynieść organizmowi wiele korzyści, gdyż jest ono niezbędne m.in. do produkcji witaminy D odgrywającej ważną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może jednak zwiększać ryzyko rozwoju niektórych chorób i defektów skórnych. W celu zmniejszenia niebezpieczeństwa związanego z niekorzystnym oddziałem promieniowania UVA i UVB zaleca się stosowanie kremów przeciwsłonecznych. Dbanie o odpowiednią ochronę jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które spędzają wiele czasu na świeżym powietrzu i są bardziej narażone na słońce. Dzięki emulsjom zawierającym substancje odbijające lub rozpraszające jego promienie można zminimalizować ryzyko związane z powstaniem rumienia, oparzeń słonecznych oraz trudnych do usunięcia przebarwień.
Dlaczego należy używać kremu z filtrem SPF?
Ze względu na długość fali promieniowanie słoneczne dzieli się na kilka rodzajów. Za najkrótsze są uznawane fale UVC, które są w całości pochłaniane przez warstwę ozonową i nie docierają do powierzchni ziemi. Ponadto wyróżnia się promienie:
- UVB, które w większości są zatrzymywane przez ozon, jednak w miesiącach letnich niewielka ich część oddziałuje na powierzchniowe warstwy naskórka – są one odpowiedzialne za opaleniznę, oparzenia, a także za uszkadzanie DNA,
- UVA, które nie są zatrzymywane przez atmosferę i docierają aż do skóry właściwej – ten rodzaj promieniowania przyczynia się do powstawania wolnych rodników, uszkadza barierę lipidową i osłabia zdolność fibroblastów do tworzenia włókien kolagenowych.
O nadmiernym i nieostrożnym wystawieniu ciała na słońce najczęściej świadczy rumień, któremu może towarzyszyć pieczenie, świąd i obrzęk. Wielokrotne poddawanie skóry działaniu promieniowania UV prowadzi też do zmian w strukturze DNA, które mogą stanowić przyczynę rozwoju różnych typów raka skóry. Z tego względu kremy przeciwsłoneczne z filtrem SPF powinny być stosowane przez cały rok, zwłaszcza u dzieci, których skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa.
Czym jest SPF?
Międzynarodowy współczynnik SPF służy do oceny stopnia ochrony, jaką jest w stanie zapewnić kosmetyk przeciwsłoneczny w stosunku do promieniowania docierającego do powierzchni ziemi. Stanowi on miarę czasu, w którego trakcie dany preparat zabezpiecza skórę przed wystąpieniem rumienia lub poparzenia słonecznego. Wskaźnik ten powinien być dobierany przy uwzględnieniu fototypu skóry. Im większa jego wartość, tym producent deklaruje skuteczniejszą ochronę ciała.
Aby mieć pewność, że kremy z filtrem właściwie uchronią naskórek przed niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego, należy szczególną uwagę zwrócić na prawidłową aplikację. Emulsja może ulec starciu lub zmyciu ze skóry np. pod wpływem wysiłku fizycznego czy kąpieli w wodzie. Dlatego zaleca się jej ponowne nakładanie na ciało mniej więcej co 2-3 godziny. Pierwsze posmarowanie powinno mieć miejsce mniej więcej na dwadzieścia minut przed wyjściem z domu.
Rodzaje kremów z filtrem
Profilaktyka przeciwsłoneczna powinna dotyczyć maluchów już od pierwszych miesięcy życia. W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się wiele preparatów stworzonych z myślą o najmłodszych, które chronią zarówno przed niekorzystnym wpływem promieniowaniem UVA, jak i UVB. Lekarze zalecają, by sięgać po kremy do opalania dla dzieci z apteki, gdyż są one lepiej przebadane i bardziej przyjazne dla wrażliwej skóry. Do najczęściej stosowanych rodzajów filtrów w kosmetykach przeciwsłonecznych należą:
- filtry fizyczne, które odbijają promienie słońca, a także rozpraszają światło widzialne; do tych najpopularniejszych należy tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu,
- filtry chemiczne, których działanie polega na absorbowaniu energii słonecznej; do tych najczęściej wykorzystywanych w kosmetykach do opalania należą pochodne kwasu cynamonowego, salicylowego oraz benzofenony.
Ponadto w aptece można znaleźć produkty zawierające substancje wspomagające przerywanie fotochemicznych reakcji łańcuchowych inicjowanych przez promienie słońca. Do tej grupy związków zaliczane są przede wszystkim antyoksydanty oraz naturalne ekstrakty roślinne.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając krem dla dziecka?
W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę współczynnik SPF, który powinien być dobierany do karnacji malucha, a także do panującej pogody. Najwyższy stopień ochrony zapewniają kremy do opalania dla dzieci ze wskaźnikiem SPF 50. Pozwalają one pięćdziesięciokrotnie dłużej przebywać na słońcu niż w sytuacji, kiedy nie zastosowano żadnej ochrony przeciwsłonecznej.
Wybierając krem z filtrem dla dziecka, warto też zwrócić uwagę na jego skład. W przypadku delikatnej i wrażliwej skóry maluchów najlepiej sprawdzą się preparaty o hipoalergicznych formułach, które nie zawierają parabenów, syntetycznych konserwantów, barwników oraz alergizujących związków zapachowych. Ich miejsce powinny zajmować substancje naturalnego pochodzenia bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Do takich składników należy np. wyciąg z aloesu, olejek z pestek moreli, masło Shea, ekstrakt z rumianku. Dobrze jest też sprawdzić, czy dany kosmetyk został przetestowany pod kontrolą dermatologiczną i pediatryczną. Poza kremami i balsamami w aptece dostępne są spraye ochronne w postaci lekkich bezwodnych emulsji, które są wygodne w stosowaniu zarówno na suchą, jak i mokrą skórę.
Zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną!
Już piętnaście minut spędzonych w słońcu może spowodować, że skóra malucha stanie się zaczerwieniona, piekąca i obrzęknięta. Warto pamiętać, że ochrona przed niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego w przypadku dzieci nie powinna ograniczać się wyłącznie do stosowania odpowiednich kremów przeciwsłonecznych. Niezwykle ważne jest także nakrycie głowy, które powinno osłaniać oczy oraz kark. Po więcej porad z zakresu dbania o zdrowie najmłodszych możesz odwiedzić bloga, którego prowadzi Apteka Europejska z Warszawy. Dostępna wiedza w pigułce pozwoli Ci w odpowiedni sposób zatroszczyć się o swoją pociechę.
Produkty kupisz tu:
Kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci