Zanieczyszczenie środowiska i żywności, nieprawidłowe odżywianie, stres, brak aktywności fizycznej – to częste przyczyny chorób cywilizacyjnych, które są prawdziwą plagą XXI wieku. Wielu z nich można zapobiegać, regularnie wykonując badania profilaktyczne. Dzięki odpowiednim testom diagnostycznym można wykryć schorzenie we wczesnym stadium, kiedy łatwo jest je leczyć, a nawet zatrzymać jego rozwój. W jaki sposób uchronić się przed zachorowaniem na groźne choroby? Dlaczego profilaktyka jest ważna i jakie badania mogą pomóc w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości stanu zdrowia? Przeczytaj i razem z nami zaplanuj zdrowy, nowy rok!
Początek roku – idealny czas na zaplanowanie badań profilaktycznych
Przełom grudnia oraz stycznia to dla wielu osób doskonały moment na planowanie i organizowanie czasu. Tworząc listę noworocznych postanowień, warto znaleźć w niej miejsce na czynności, które pomogą w zadbaniu o własne zdrowie. To dość trudne wyzwanie, ale dzięki niemu można zwiększyć swoje szanse na długie i satysfakcjonujące życie. By realizacja tego zamysłu była łatwiejsza, w jego ramach można wyodrębnić poszczególne zadania do wykonania. Mogą to być np. badania profilaktyczne krwi, ograniczenie spożycia słodyczy, spacerowanie minimum pół godziny dziennie, rzucenie palenia itp. Szczególnie istotne znaczenie ma tutaj profilaktyka, która umożliwia zwiększenie kontroli nad sprawami związanymi ze zdrowiem, pozwalając w ten sposób na zapobieganie występowaniu chorób.
Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?
Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO profilaktyka obejmuje działania, w tym także badania, które mają na celu przeciwdziałanie rozwojowi chorób, redukowanie czynników ich ryzyka oraz łagodzenie skutków związanych z ich występowaniem. W zależności od stopnia zaawansowania potencjalnego schorzenia wyróżnia się cztery podstawowe poziomy profilaktyki:
- wczesny, który polega przede wszystkim na utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia,
- pierwotny mający za zadanie zapobieganie chorobom poprzez eliminację czynników, których obecność może prowadzić do rozwoju patologii,
- wtórny, obejmujący czynności mające na celu niwelowanie skutków schorzenia poprzez wykrycie go w początkowym stadium rozwoju,
- trzeciorzędowy, który jest skoncentrowany na zahamowaniu postępu choroby i ograniczeniu powikłań.
Nieodłącznym elementem wyżej opisanych działań są badania profilaktyczne, które powinny być wykonywane regularnie zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Poniżej prezentujemy kalendarz, dzięki któremu dowiesz się, jak często poddawać się procedurom, które mogą uratować zdrowie, a niekiedy nawet życie.
Kalendarz badań profilaktycznych
Stan zdrowia jest uzależniony od wielu różnych czynników. Kondycję organizmu determinują nie tylko uwarunkowania genetyczne, na które nie mamy większego wpływu. Ważne znaczenie mają również warunki środowiskowe, prowadzony styl życia, aktywność fizyczna, przyjmowane suplementy, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Zdaniem lekarzy jednym z najistotniejszych elementów są codzienne nawyki i postawy prozdrowotne, które powinny być kształtowane już od okresu wczesnoszkolnego. Ważną ich składową są badania profilaktyczne. W przypadku dzieci i młodzieży przyjmują one postać bilansów, natomiast u osób dorosłych są to np. działania z zakresu profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworowych.
I półrocze: pakiet badań podstawowych
Niezbędne minimum, które należy wykonać, aby odpowiednio zadbać o zdrowie w nowym roku, powinno obejmować morfologię oraz analizę moczu. Dzięki tym badaniom profilaktycznym można ocenić ogólny stan zdrowia i wychwycić ewentualne nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki. W pierwszym półroczu warto też zaplanować sobie kolonoskopię i gastroskopię. Przy ich pomocy można sprawdzić kondycję układu pokarmowego i dokładnie obejrzeć przełyk, dwunastnicę, żołądek. Wskazaniem do ich częstszego przeprowadzania mogą być takie objawy jak ból brzucha, spadek masy ciała, utrata apetytu, krew w stolcu oraz biegunka. Do pakietu dobrze jest dołączyć USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. Ponadto należy pamiętać o regularnych wizytach u specjalistów: kardiologa, okulisty oraz dermatologa.
II półrocze: kobiecość i męskość pod kontrolą
Lekarze alarmują, że drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby nowotworowe. By zniwelować możliwość zachorowania na te niebezpieczne schorzenia, nie wystarczy regularne wykonywanie morfologii. Kobiety powinny pamiętać o systematycznej cytologii, która pozwala na wykrycie komórek przedrakowych i obniżenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Warto pamiętać, że do rozwoju tej choroby mogą przyczynić się przewlekłe stany zapalne, w których redukowaniu mogą pomóc preparaty dla kobiet w różnych formach. Równie ważne jest USG piersi, któremu panie po ukończeniu trzydziestego roku życia powinny poddawać się raz w roku. O tych zaleceniach często można usłyszeć między innymi w październiku, który został uznany za miesiąc walki z rakiem.
Z kolei w listopadzie coraz więcej mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej u mężczyzn. Ryzyko zachorowania na raka jądra wzrasta wraz z wiekiem, dlatego bardzo ważne jest regularne chodzenie do urologa i wykonywanie profilaktycznego USG jąder. Najczęstsze objawy tej choroby to niebolesne powiększenie jądra, uczucie ciężaru w mosznie oraz ból i dyskomfort w obrębie worka mosznowego. Wraz z wiekiem wzrasta też ryzyko zaburzeń erekcji oraz pojawienia się przerostu stercza. W złagodzeniu towarzyszących im symptomów mogą pomóc suplementy dla mężczyzn z witaminami, minerałami i naturalnymi wyciągami roślinnymi.
Badania profilaktyczne po 40. roku życia
Osoby, które ukończyły czterdziesty rok życia, poza morfologią, badaniem moczu i pomiarem ciśnienia tętniczego raz do roku powinny wykonać lipidogram. Obejmuje on ocenę takich wskaźników jak cholesterol całkowity oraz trójglicerydy. W ramach profilaktyki 40 plus warto też zbadać próby wątrobowe oraz poziom kreatyniny i kwasu moczowego we krwi. Ponadto zalecany jest test na krew utajoną w kale, który pozwala wykryć krwawienie z przewodu pokarmowego. Inne badanie rekomendowane dla osób po czterdziestym roku życia to elektrokardiogram, który służy do diagnozowania chorób mięśnia sercowego.
Zwiększ szanse na długie życie dzięki profilaktyce
Wiele chorób na wczesnych etapach nie daje praktycznie żadnych objawów. Chorzy mogą żyć przez wiele lat, nie zdając sobie sprawy, że w ich organizmie coś dzieje się nie tak. Do rozpoznawania schorzeń w początkowej fazie wykorzystuje się badania profilaktyczne, które przy regularnym wykonywaniu pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia. By zadbać o kondycję w nowym roku, warto też zwrócić uwagę na aktywność fizyczną oraz właściwie zbilansowaną dietę. Do uzupełnienia najważniejszych składników odżywczych w jadłospisie mogą przydać się preparaty z witaminami i minerałami, które dostępne są m.in. w Aptece Europejskiej.
Produkty kupisz tu:
Witaminy i minerały