Wraz z nadejściem jesiennych chłodów coraz więcej osób narzeka na zapalenie zatok. Jest to często występująca infekcja układu oddechowego, która może mieć różne podłoże, jednak zawsze wiąże się z bardzo przykrymi dolegliwościami – przede wszystkim bólem głowy i uczuciem zatkanego nosa. Chore zatoki wymagają zazwyczaj profesjonalnej pomocy lekarskiej, jednak wiele dolegliwości można złagodzić domowymi sposobami. Poznaj trzy najskuteczniejsze i pozbądź się problemu!
Jedna z najpopularniejszych infekcji układu oddechowego
Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu oddechowego w naszym klimacie jest obok przeziębienia właśnie zapalenie zatok. Pod pojęciem tym należy rozumieć stan zapalny błon śluzowych pustych przestrzeni znajdujących się w obrębie przedniej części czaszki, które są połączone bezpośrednio z jamą nosową. W zależności od dokładnego umiejscowienia wyróżniamy zatoki:
- czołowe,
- sitowe (są najmniejsze i znajdują się u nasady nosa),
- szczękowe (są zlokalizowane w okolicy szczęki i uszu),
- klinowe (znajdują się w głębszej części twarzoczaszki w obrębie kości klinowej pomiędzy oczodołami).
Te puste przestrzenie pełnią funkcję filtrującą, ponieważ ich zadaniem jest oczyszczanie, nawilżanie i podgrzewanie wdychanego przez nas powietrza. Aby było to możliwe, zatoki muszą być drożne i właściwie chronione przed drobnoustrojami – pomaga w tym wydzielina produkowana przez ich nabłonek, która jest odprowadzana do nosa. Chore zatoki nie funkcjonują, jak należy – gdy dojdzie do ich obrzęku, wydzielina śluzowa staje się gęsta i nie ma swobodnego ujścia do jamy nosowej. W ten sposób powstaje stan zapalny, który niestety objawia się wieloma przykrymi dolegliwościami.
Jak objawia się zapalenie zatok?
Na początku warto wyjaśnić, że zapalenie zatok może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest powikłaniem zwykłego przeziębienia lub grypy, a więc ma podłoże wirusowe. Zdarza się jednak, że do zaburzenia procesu usuwania wydzieliny dochodzi wskutek zakażenia bakteryjnego np. od psującego się zęba. Do rozwinięcia się stanu zapalnego przyczyniają się także polipy, skrzywiona przegroda nosowa, palenie papierosów, a nawet sezonowa alergia. Bez względu na podłoże choroby, objawia się ona podobnymi dolegliwościami, czyli:
- uczuciem zatkanego nosa,
- gęstym katarem,
- bólem głowy (często w obrębie kości policzkowych),
- bolesnym uciskiem w obrębie twarzy, nasilającym się przy pochylaniu,
- gorączką,
- zaburzeniem smaku i węchu,
- ogólnym osłabieniem.
Powyższe objawy mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy i mieć różny stopień nasilenia. Długotrwałe odczuwanie dolegliwości lub ich nawracający charakter świadczy o przewlekłym zapaleniu zatok. Natomiast krótkotrwałe epizody z silnymi objawami bólowymi zwykle związane są z ostrym przebiegiem choroby.
Sprawdzone sposoby na zapalenie zatok
Musisz pamiętać, że zapalenie zatok jest chorobą, której nie należy lekceważyć, ponieważ źle leczona może skutkować groźnymi powikłaniami, nawet ropniem mózgu. Dlatego też w przypadku silnych dolegliwości, zwłaszcza wysokiej gorączki, należy udać się do lekarza, ponieważ niezbędna może okazać się antybiotykoterapia. Przy łagodnym przebiegu choroby można jednak zastosować domowe sposoby leczenia. Zalecane jest przede wszystkim oczyszczanie zatok za pomocą inhalacji i płukanek, a także zażywanie środków zwalczających ból i stan zapalny oraz przywracających prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych.
Inhalacja na zatoki
W początkowej fazie choroby najbardziej dokuczliwe jest uczucie zatkanego nosa. Warto więc sięgnąć po stosowany jeszcze przez nasze babcie sprawdzony sposób na udrożnienie zatok, czyli inhalację.
Wystarczy, że do miski lub garnka wlejesz gorącą wodę i dodasz do niej kilka kropel olejku eterycznego np. eukaliptusowego, a następnie pochylisz się nad naczyniem i będziesz głęboko wdychać aromatyczną parę. Ważne, by wdychać opary nosem, a wypuszczać je ustami. Dla lepszego efektu głowę możesz okryć ręcznikiem. Zabieg powinno się wykonywać przez około 10-15 minut. Pamiętaj, by po nim nie wychodzić od razu na zewnątrz podczas chłodnych dni, ponieważ rozgrzana głowa będzie bardziej podatna na przeziębienie.
Do inhalacji możesz użyć także specjalnego urządzenia – inhalatora lub nebulizatora. Do wyboru masz również wiele różnych olejków. Najczęściej na zapalenie zatok stosuje się eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, rozmarynowy i tymiankowy. Najlepiej wybrać gotową mieszankę olejków na zatoki dostępną w aptece. Przed jej zakupem skonsultuj się jednak z farmaceutą, ponieważ niektórych olejków nie powinno się stosować w ciąży lub przy określonych chorobach.
W każdym przypadku taki prosty zabieg pomaga udrożnić nos, ponieważ rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usunięcie. Dzięki temu ustępują także inne dolegliwości np. uczucie ucisku i ból głowy.
Płukanie zatok
Kolejnym skutecznym sposobem na złagodzenie przykrych dolegliwości jest płukanie zatok. Polega to na wlewaniu do jednej dziurki nosa specjalnej płukanki za pomocą aplikatora pod odpowiednim ciśnieniem, tak, aby dostała się do zatok przynosowych i wyleciała drugą dziurką. Choć brzmi to dość niepokojąco, zabieg jest bardzo prosty i całkowicie bezpieczny, o ile przestrzega się zasad jego wykonywania. Ważne, by zastosować profesjonalny zestaw do płukania zatok, który dostępny jest wyłącznie w aptece. Można do niego dokupić także saszetki z gotowym proszkiem (najczęściej jest to chlorek sodu) do sporządzenia płukanki na bazie przegotowanej wody.
Płukanie zatok rozrzedza zalegającą w nich wydzielinę i ułatwia usunięcie jej nadmiaru przez nos. Podobne działanie ma spray na zatoki zawierający chlorek sodu, który również pomaga udrożnić nos, a także nawilża śluzówkę, zmniejszając jej obrzęk.
Specyfiki prosto z apteki
W aptece znajdziesz także różne tabletki na zatoki dostępne bez recepty. Ich zakup zawsze konsultuj z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ mają one różne działanie. Najpopularniejsze produkty zawierają środek zwalczający ból głowy i dodatkowy składnik obkurczający błonę śluzową nosa. Są też specjalne preparaty dla alergików, które łagodzą objawy alergicznego nieżytu nosa i przy okazji pomagają udrożnić przewody oddechowe. Jeśli choroba ma charakter przewlekły, warto rozważyć suplementy diety na zatoki na bazie roślinnych wyciągów, które nie tylko pomagają zmniejszyć dolegliwości choroby, ale także zapobiegać jej nawrotom.
Nie rezygnuj z komfortu - pozbądź się zapalenia zatok!
Pamiętaj, że aby zwalczyć uciążliwy ból głowy, zatoki powinny być udrożnione i oczyszczone z nadmiernej wydzieliny. W jej usunięciu pomogą Ci inhalacje, płukanki do nosa, a także inne preparaty na katar i zatoki. Zamów je już dzisiaj w Aptece Europejskiej. Jeśli masz pytania i wątpliwości, zadzwoń do nas, a nasi farmaceuci udzielą Ci porady w zakresie ich stosowania lub konieczności udania się do specjalisty.