Uporczywy kaszel, katar i gorączka to objawy, które kojarzą nam się głównie z jesienno-zimowym sezonem. Tymczasem infekcje u dzieci stanowią dość częstą przypadłość przytrafiającą się latem. Na ich występowanie ma wpływ wiele czynników: wysokie temperatury, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, spożywanie zimnych napojów i lodów. Jakie są najczęstsze letnie choroby u dziecka oraz co robić w przypadku pojawienia się uciążliwych dolegliwości? Jak bronić się przed drobnoustrojami w czasie pięknej, upalnej pogody? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Koniecznie przeczytaj!
Lato sprzyja rozwojowi niektórych chorób
W okresie letnim częściej jesteśmy narażeni na przegrzanie organizmu. Jest to stan, w którym dochodzi do podwyższenia temperatury ciała na skutek zwiększonego wytwarzania ciepła. Jego występowaniu sprzyja zwłaszcza przebywanie w pełnym słońcu bez nakrycia głowy oraz niewystarczające nawodnienie. Hipertermia zwiększa podatność na infekcje u dzieci, a lato bez wątpienia jest porą roku, kiedy nietrudno o taką sytuację. To najprostsza droga do przeziębienia, które można rozpoznać po kichaniu, drapaniu w gardle oraz ogólnym złym samopoczuciu.
Najpopularniejsze letnie infekcje wśród dzieci
U większości małych pacjentów letnie infekcje mają zdecydowanie łagodniejszy przebieg niż te, które występują jesienią i zimą. Nie oznacza to jednak, że można je lekceważyć. Wręcz przeciwnie, odpowiednio wcześnie wdrożone działania mogą skrócić przebieg choroby u dziecka i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Do najczęściej rozpoznawanych schorzeń u najmłodszych w okresie letnim należą nie tylko te związane z układem oddechowym. Duża liczba infekcji dotyczy też układu pokarmowego, które objawiają się biegunką, nudnościami i wymiotami.
Zapalenie gardła
Stan zapalny gardła jest jedną z powszechniejszych dolegliwości pojawiających się latem u dzieci. W większości przypadków jest spowodowany stycznością z wirusami. Zmiany zapalne obejmujące błonę śluzową rozwijają się w ciągu kilku dni od zakażenia drogą kropelkową lub przez zabrudzone dłonie. Poza bolesnym przełykaniem, brakiem apetytu i suchym kaszlem może pojawić się gorączka. W leczeniu najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Ponadto można podawać preparaty o miejscowym działaniu znieczulającym, antyseptycznym oraz przeciwzapalnym.
Zatrucie pokarmowe
Liczba zatruć pokarmowych gwałtownie wzrasta w okresie letnim. Wiąże się to przede wszystkim ze spożywaniem niewłaściwie przechowywanej żywności, w której na skutek wysokich temperatur szybko namnażają się chorobotwórcze mikroorganizmy. Infekcje układu pokarmowego u dzieci powodują różne symptomy. Najczęściej jest to ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka oraz gorączka lub stan podgorączkowy. Schorzenia te wywołują nie tylko wirusy, ale także groźne bakterie takie jak gronkowiec złocisty, salmonella, Clostridium czy Escherichia coli. By uniknąć choroby u dziecka, najlepiej postawić na profilaktykę. Lato to pora roku, gdy maluchy zjadają dużo owoców, warto więc zadbać, aby zawsze zostały dokładnie umyte przed spożyciem. W przypadku biegunki infekcyjnej można zastosować dostępne w aptece probiotyki, które ochronią organizm przed nadmierną utratą wody i składników mineralnych.
Zapalenie ucha
Gwałtowne zmiany temperatury i częste kąpiele sprawiają, że lato jest okresem, kiedy u dzieci nierzadko pojawiają się infekcje ucha zewnętrznego. Za stan zapalny są odpowiedzialne głównie wirusy, ale zdarza się, że wywołują go bakterie lub grzyby. Choroba objawia się bólem, gorączką, uczuciem rozpierania i niekiedy wydzieliną z ucha. Dodatkowo malec może narzekać na osłabienie i ogólne złe samopoczucie. Nieleczona infekcja może rozszerzyć się na ucho środkowe, wyrostek sutkowy lub kość skroniową, dlatego nie należy jej bagatelizować. W przypadku uciążliwych dolegliwości można zastosować krople do uszu dostępne w aptece bez recepty.
Udar słoneczny
Jeszcze jedną dziecięcą chorobą, o której warto wspomnieć w kontekście lata i wakacji, jest udar słoneczny. Jest on skutkiem długotrwałego przebywania na słońcu bez odpowiedniego nakrycia głowy. Do jego podstawowych objawów zalicza się intensywne zaczerwienienie skóry, obfite pocenie, dreszcze, gorączkę, nudności i wymioty oraz ból głowy. Udar może stanowić stan zagrożenia życia, dlatego w przypadku zaobserwowania powyższych symptomów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W celu przeciwdziałania tej reakcji organizmu bardzo ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna.
Dieta i higiena – podstawowa broń przed drobnoustrojami
Maluchy gorzej znoszą infekcje i związane z nimi dolegliwości, dlatego warto od najmłodszych lat wpajać im podstawowe zasady higieny. Bardzo ważne jest, aby zawsze myły ręce przed jedzeniem i starały się nie spożywać pokarmów razem z innymi dziećmi czy dorosłymi (lody, kanapki itp.). Częstą przyczyną zatruć w okresie letnim stanowią niedogotowane ryby, jaja i owoce morza, dlatego na te produkty należy wyjątkowo uważać. By zminimalizować ryzyko niebezpiecznych zakażeń, warto też zwrócić uwagę na wodę. Do picia, gotowania i mycia naczyń należy używać wyłącznie wody pochodzącej ze znanego źródła.
Leczenie najmłodszych wyłącznie pod opieką specjalistów
Kaszel, gorączka i katar to najczęstsze objawy choroby u dziecka. Lato i towarzyszący mu sezon wyjazdowy sprawia, że często bywają one lekceważone. W konsekwencji zwykłe przeziębienie może przerodzić się w poważną chorobę: zapalenie ucha środkowego czy bakteryjne zapalenie zatok. W razie zachorowania malucha lub pojawienia się niepokojących objawów najlepiej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje o odpowiednim sposobie leczenia. Powszechnie popełnianym błędem jest też podawanie leków na własną rękę, bez uwzględnienia takich kwestii jak wiek dziecka, jego masa ciała itp. Dziecięcy organizm fizjologicznie różni się od tego u osoby dorosłej, dlatego samodzielne aplikowanie środków leczniczych może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wszelkie preparaty należy stosować zawsze z rozwagą, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Wakacje nie tylko od szkoły, ale i od infekcji
Większość drobnoustrojów przedostaje się do organizmu człowieka drogą kropelkową. Nie można jednak zapominać, że część z nich trafia do niego wraz z niedomytą żywnością oraz przez kontakt ze skażonymi powierzchniami. Dlatego, by uchronić dziecko przed chorobami latem, należy jak najczęściej przypominać mu o myciu rąk oraz o płukaniu owoców i warzyw spożywanych na surowo. Planując wyjazd na wakacje, warto mieć ze sobą apteczkę zawierającą leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W preparaty na różne dziecięce dolegliwości można zaopatrzyć się w Aptece Europejskiej.
Produkty kupisz tu:
Na ból gardła, katar i kaszel
Probiotyki
Krople do uszu
Ochrona przeciwsłoneczna skóry