Nadmiar obowiązków lub różne problemy rodzinne i zawodowe powodują, że coraz więcej z nas żyje w nieustannym stresie. Niestety, jeśli taki stan trwa zbyt długo, może się negatywnie odbić na zdrowiu i doprowadzić nawet do rozwoju wielu groźnych chorób. Dowiedz się zatem, jak walczyć ze stresem, gdy zaczniesz odczuwać jego niepokojące objawy.
Stres – nieodłączny element dzisiejszej rzeczywistości
Współczesna rzeczywistość nie szczędzi nam stresujących sytuacji. Szybkie tempo życia, nawał obowiązków, a także różne niespodziewane wydarzenia sprawiają, że „okazji” do zdenerwowania nam nie brakuje. Ze stresem muszą się mierzyć nawet dzieci, które odczuwają go przed klasówką lub odpytywaniem przy tablicy.
Stresu nie da się uniknąć i jest on na stałe wpisany w nasze życie. Czasami jest wręcz potrzebny, ponieważ mobilizuje do działania. Problemem jest zbyt intensywne lub długotrwałe jego odczuwanie, ponieważ może to zaburzyć równowagę organizmu i to na wielu płaszczyznach.
Czym właściwie jest stres?
Na pytanie, czym jest stres, można odpowiedzieć, że jest to uczucie zdenerwowania lub silnego napięcia psychicznego. Źródłem jego odczuwania jest zachwianie równowagi w układzie nerwowym naszego organizmu, do którego dochodzi w reakcji na czynnik stresogenny. Mówiąc prościej, organizm postrzega stresor jako zagrożenie i dlatego najpierw pobudza nas poprzez wyrzut adrenaliny i kortyzolu. Właśnie dlatego w pierwszej fazie odczuwamy takie objawy stresu jak:
- przyśpieszone bicie serca i oddechu,
- wzrost ciśnienia krwi,
- uczucie napięcia,
- wyostrzenie zmysłów.
W ten sposób ciało przygotowuje się do walki z niebezpieczeństwem lub ucieczki. Jeśli zagrożenie minie lub człowiek sobie z nim poradzi, układ nerwowy wraca do normalnej pracy. Jeśli nie, następuje stałe pobudzenie organizmu, które w konsekwencji prowadzi do jego wyczerpania. Objawami takiego przewlekłego stresu są najczęściej:
- uczucie chronicznego zmęczenia,
- wahania nastroju,
- ospałość lub bezsenność,
- dolegliwości bólowe,
- skoki ciśnienia.
Przewlekły lub bardzo silny stres może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem m.in. zaburzeń lękowych, lub depresji, problemów trawiennych i chorób serca (nawet zawału), czy rozregulowania cyklu miesiączkowego. Permanentne odczuwanie napięcia psychicznego sprzyja też kompulsywnemu jedzeniu, szczególnie słodyczy („zajadanie” stresu), co może skutkować otyłością i cukrzycą.
Najczęstsze przyczyny wysokiego poziomu stresu
Wysoki poziom stresu wynika głównie z negatywnych przeżyć i silnych emocji, które zaburzają nasz wewnętrzny spokój i są źródłem różnych lęków. Poniżej przedstawiamy najczęstsze sytuacje o działaniu stresogennym.
Traumatyczne przeżycia
Najbardziej stresują nas nagłe i bolesne wydarzenia, które wywracają nasz dotychczasowy świat do góry nogami. Zaliczyć do nich należy m.in.:
- śmierć bliskiej osoby,
- rozwód lub rozstanie z partnerem,
- utratę pracy,
- otrzymanie diagnozy śmiertelnej choroby,
- doświadczenie przemocy,
- przeżycie katastrofy naturalnej (np. trzęsienia ziemi).
Niektóre z takich traumatycznych przeżyć mogą skutkować nawet zespołem stresu pourazowego, który wymaga profesjonalnej terapii.
Praca zawodowa
Źródłem stresu jest dzisiaj bardzo często praca. Głównymi stresorami są: napięty grafik i obawa, że nie sprosta się powierzonym zadaniom, lęk przed utratą zatrudnienia oraz konflikty z szefem lub współpracownikami. Stresogenny bywa również problem z pogodzeniem obowiązków zawodowych i domowych, gdy np. konieczność nieustannego zostawania po godzinach w biurze uniemożliwia właściwe zajęcie się dzieckiem.
Długotrwałe kłopoty osobiste
Trzecim najczęstszym czynnikiem stresogennym w naszym życiu są problemy osobiste, szczególnie te, z którymi trzeba zmagać się przez długi czas. Na przewlekły stres narzekają m.in. osoby żyjące w rodzinach, w których występuje problem z nałogami, przemocą, czy też bezrobociem. Źródłem stresu może być również poważna choroba bliskiego członka rodziny, kłopoty małżeńskie lub problemy wychowawcze z dziećmi.
Sposoby, które złagodzą objawy stresu
Na pytanie, jak walczyć ze stresem, nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ każdy musi znaleźć swój złoty środek pozwalający mu na powrót do równowagi. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na stres, które warto wypróbować. Poniżej prezentujemy te, które są najczęściej polecane przez terapeutów.
Eliminacja stresorów
Wyeliminowanie przyczyn napięcia psychicznego wydaje się najprostszym sposobem na stres. Warto więc zastanowić się, co najbardziej jest stresujące w naszym życiu i spróbować coś w tej materii zmienić. Być może to najwyższy czas, by poszukać innej pracy, która pozwoli wreszcie zachować work-life balance, albo porozmawiać z szefem o zmianie zakresu obowiązków.
Odpoczynek i ćwiczenia relaksacyjne
W pozbyciu się stresu pomagają ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Warto nauczyć się choćby podstawowych technik medytacji, dzięki którym można przywrócić równowagę ciała i umysłu.
Kluczowe znaczenie ma też sen, który regeneruje organizm i obniża poziom hormonu stresu, kortyzolu. W przypadku bezsenności można sięgnąć po preparaty na lepszy sen i ułatwiające zasypianie np. z melisą, chmielem i melatoniną. Przed ich zakupem należy jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Aktywność fizyczna
Regularne uprawianie sportu i aktywność fizyczna to niezawodne sposoby na stres, które przywracają równowagę w całym organizmie pod względem fizycznym i psychicznym. Podczas wysiłku wydzielają się bowiem endorfiny, które nazywane są hormonami szczęścia. Dzięki nim nie czujemy bólu i czujemy się zrelaksowani, dlatego stymulowanie ich wydzielania poprzez aktywność fizyczną pomaga łagodzić stany napięcia.
Wzmocnienie układu nerwowego
Przy długo utrzymującym się stresie warto również zadbać o wzmocnienie układu nerwowego. Pomocna w tym będzie odpowiednia dieta bogata w produkty zawierające witaminy z grupy B oraz magnez. Alternatywą mogą być suplementy zawierające witaminy i minerały, których wybór i dawkowanie należy jednak skonsultować ze specjalistą.
Przewlekły stres wymaga konsultacji specjalisty
Jeśli standardowe sposoby na stres nie przynoszą efektów, należy udać się po pomoc do psychoterapeuty, psychiatry lub choćby lekarza rodzinnego. Jest to konieczne, aby zapobiec skutkom przewlekłego stanu napięcia, a więc rozwojowi wielu groźnych chorób, o których wspomnieliśmy wyżej. W zależności od skali problemu specjalista zaleci odpowiednią terapię lub nawet przepisze leki np. uspokajające i adaptogenne.
Zatroszcz się o siebie
Mamy nadzieję, że spodobał Ci się poradnik, jaki przygotowała nasza Apteka Internetowa w Warszawie i już wiesz, jak walczyć ze stresem. Wypróbuj różne sposoby radzenia sobie z nim i znajdź swoją niezawodną metodę na złagodzenie stanów zdenerwowania i napięcia. Pamiętaj, by w razie potrzeby udać się do specjalisty, który pomoże Ci uporać się z problemem.
Produkty kupisz tu:
Preparaty uspokajające i adaptogenne