W tym artykule dowiesz się:
- Biegunka u dzieci występuje często i wymaga odpowiedniego leczenia.
- Objawia się nadmiernie luźnym stolcem, a czasem także wysoką gorączką i bólem brzucha.
- Przyczyny to zakażenia wirusowe, zatrucie pokarmowe, antybiotykoterapia, alergia na niektóre pokarmy i nieprawidłowa dieta.
- Lekkostrawna dieta, odpowiedni poziom nawodnienia i wsparcie mikroflory jelitowej mogą pomóc w złagodzeniu objawów.
- W przypadku długotrwałych dolegliwości lub niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Podobnie jak u dorosłych, tak i u dzieci biegunka jest męczącą i doskwierającą dolegliwością. Najczęściej ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. Bez względu na przyczynę nigdy nie należy jej lekceważyć u najmłodszych, ponieważ może prowadzić do groźnego odwodnienia. Dowiedz się, jak poradzić sobie z biegunką u dzieci domowymi sposobami, a kiedy bezwzględnie udać się z pociechą do lekarza.
Nieprzyjemna dolegliwość, często występująca wśród najmłodszych
Dla rodziców biegunka u dzieci zwykle nie jest dużym zaskoczeniem, ponieważ u najmłodszych zdarza się dość często. Maluchy w wieku do 3 lat mają epizody rozwolnienia nawet 2 razy w roku. U starszych pociech występuje ono nieco rzadziej, jednak w każdym przypadku jest to dolegliwość, która wymaga odpowiedniego leczenia.
Na początku warto jednak wyjaśnić, jak rozpoznać ten problem u dziecka. Najczęściej objawia się on nadmiernie luźnym stolcem (półpłynnym lub wodnistym) oraz częstszym jego oddawaniem niż zwykle. Warto tutaj zaznaczyć, że częste wypróżnianie nie jest sytuacją groźną u malców karmionych piersią – w ich przypadku niepokój powinna wzbudzić głównie konsystencja kału.
Zdarza się również, że rozwolnieniom towarzyszą dodatkowe objawy np.:
- wysoka gorączka (nawet powyżej 39oC),
- nudności i wymioty,
- zimne poty,
- ogólne osłabienie,
- ból brzucha,
- pojawienie się krwi i śluzu w stolcu.
Powyższe symptomy, szczególnie jeśli pojawią się u niemowlęcia, powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, nawet w szpitalu.
Intensywne dolegliwości trwające do 10 dni świadczą o ostrej biegunce. Może mieć ona jednak charakter przewlekły i trwać nawet wiele tygodni, jednak wówczas jej przebieg jest znacznie łagodniejszy.
Przyczyny biegunki u dzieci
Jeśli chodzi o przyczyny, biegunka u dzieci pojawia się najczęściej wskutek:
Zdarza się także, że luźne stolce występują regularnie przez wiele tygodni. Wówczas warto zbadać zdrowie dziecka, ponieważ mogą one być jednym z objawów poważniejszego schorzenia np. mukowiscydozy, czy choroby Leśniowskiego-Crohna.
Sposoby, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów dziecięcej biegunki
Jeśli biegunka u dzieci ma ostry przebieg, należy bezzwłocznie udać się do pediatry, który zaleci odpowiednie metody leczenia. Nie wolno podawać maluchom na własną rękę żadnych leków na ból brzucha i rozwolnienie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub z farmaceutą. Nie wszystkie środki nadają się bowiem dla najmłodszych. Należy też pamiętać, że luźne stolce są objawem, a nie chorobą, dlatego leczenie biegunki musi uwzględniać jej przyczyny. Inne leki należy zastosować w przypadku zakażenia wirusowego, a inne przy infekcji bakteryjnej.
Poniżej podpowiadamy, jak złagodzić objawy biegunki u dzieci domowymi sposobami. Metody te należy traktować jako wspomagające leczenie. Są one zalecane także przez specjalistów, ponieważ pomagają szybciej wrócić do zdrowia małym pacjentom.
Lekkostrawna dieta
Najmłodsze dzieci powinny w czasie biegunki być karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym dokładnie tak samo, jak przed pojawieniem się dolegliwości. Można jednak zwiększyć częstotliwość podawania pokarmu i jednocześnie zmniejszyć jego porcje.
U starszych pociech zalecana jest natomiast lekkostrawna dieta – przy biegunce najlepiej więc podawać np. delikatną zupę ryżankę z dodatkiem marchewki lub kleik ryżowy (ryż wiąże wodę), gotowane mięso drobiowe, puree z ziemniaków, kaszę mannę gotowaną na bulionie, banany. Warto również przygotować maluchowi pieczone jabłko, ponieważ zawarte w nich pektyny, podobnie jak ryż, wiążą wodę w jelitach.
Dziecku nie należy natomiast podawać słodyczy (zwłaszcza słodzonych sorbitolem), produktów mlecznych, fast-foodów, a także tłustych i ostro przyprawionych potraw.
Odpowiedni poziom nawodnienia
Największym zagrożeniem dla dziecka podczas biegunki jest odwodnienie. Szczególnie są na to narażone niemowlęta, których małe organizmy znacznie szybciej tracą wodę niż ciała kilkulatków. Właśnie dlatego najważniejszą kwestią podczas leczenia rozwolnienia jest podawanie maluchom większej ilości płynów (należy to robić częściej, ale w małych porcjach). Najlepsza będzie niegazowana woda źródlana, a także herbatki ziołowe np. z czarnych jagód, ponieważ owoce te pomagają uszczelnić błony śluzowe jelita.
Warto też dać dziecku do picia elektrolity, które ma w sprzedaży każda dobra apteka internetowa w Warszawie. Mają one postać musujących tabletek o smaku owocowym i pomagają nawodnić organizm oraz uzupełnić braki kluczowych minerałów utraconych wskutek rozwolnienia. Przed kupieniem takiego preparatu należy jednak skonsultować się z farmaceutą, aby dobrał produkt odpowiedni do wieku małego pacjenta.
Wsparcie dziecięcej mikroflory jelitowej
Często oddawane luźne stolce zaburzają również naturalną florę bakteryjną jelit, dlatego warto także podawać maluchom probiotyki. Są one szczególnie polecane, jeśli biegunka u dzieci ma podłoże bakteryjne, ponieważ przy okazji "dobre bakterie" pomagają usunąć szkodliwe drobnoustroje. Preparaty zawierające szczepy probiotyczne można dawać pociechom już od pierwszych dni życia. Można je kupić wyłącznie w aptece. Należy jednak poprosić farmaceutę o te dedykowane dla dzieci, aby zawierały odpowiednią ilość i rodzaj bakterii oraz miały formę kropli, łatwych do podawania najmłodszym.
Nieżyt jelitowo-żołądkowy utrzymuje się przez długi czas?
Powyższe sposoby na biegunkę u dzieci należy zastosować jak najszybciej, po pojawieniu się pierwszego luźnego stolca. Jeśli pomimo tego dolegliwości nie ustępują i utrzymują się przez dłuższy czas, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Niezwłoczna wizyta w przychodni lub nawet w szpitalu jest też konieczna w przypadku pojawienia się wysokiej gorączki i innych niepokojących objawów, a także, gdy dziecko nie chce przyjmować płynów.
Objawy biegunki u malucha nie muszą być uciążliwe
W większości przypadków biegunka u dzieci mija dość szybko i nie musi być uciążliwa dla malucha, jeśli tylko zastosuje się od razu odpowiednie metody łagodzenia przykrych dolegliwości. Pamiętaj, żeby przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawadnianie małego organizmu, a także uważnie obserwować dziecko i w razie nasilenia się objawów jak najszybciej udać się z nim do lekarza. Jeśli masz wątpliwości, jaki preparat podać maluchowi na biegunkę, koniecznie zadzwoń do pediatry. Jeśli potrzebujesz większej ilości wskazówek, skontaktuj się z farmaceutą.
Produkty kupisz tu:
Sposób na biegunkę